Synthesis of silver nanoparticles, and cable like structures through coaxial electrospinning
Gümüş nanoparçacıklarının ve kablo benzeri yapıların eşeksenli elektroeğirme yöntemi ile üretimi
  1. Tez No: 269535
  2. Yazar: SİMGE ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR GÜNDÜZ, PROF. DR. ÜNER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, diğer bir boyutlu metal/polimer kompozit yapılarına bir seçenek olarak nanokablo yapıları üetmektir. Bu yapılar, nanotellerin bir araya getirilerek oluşturdukları yapılar olarak düşünülebilir. Metal çekirdek üzerine polimer kılıf çevrilerek oluşturulmuş lif yapı, eşeksenli electroeğirme yöntemi ile elde edilmiştir. Nano kablo yapılarının oluşturulması iki temel aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk olarak liflerin çekirdek kısmında dizilecek tek boyut dağılımlı metal nano parçacıkları üretilmiştir. Kuvvetli ve zayıf indirgeyici ajanlar ile farklı koruyucu kılıflar üzerine yapılan araştırmalar, metal parçacıkların üretiminde indirgenme tepkimelerinin önemini ortaya çıkarmıştır. İndirgenme tepkimeleri için gerekli potansiyeli düşüren koruyucu kılıflar, indirgenme tepkimelerini yavaşlatarak, boyutları 1-10 nm arasında ayarlanabilen parçacık üretimini mümkün kılmaktadırlar. Hidrizin hidrat ve oleilamin/oleik asit sırasıyla kuvvetli ve zayıf indirgenme ajanları olarak kullanılmıştır. Zayıf ajanlar kullanıldığında, ortalama 2.7nm çapında, tek boyut dağılımlı, dairesel gümüş parçacıkları üretilmiştir. Sistem değişkenlerinin düzenlenmesi ile istenilen parçacık boyut ve dağılımında parçacıklar üretilebileceği de gösterilmiştir. İkinci basamak olarak üretilen bu parçacıklar polimer liflerin içerisinde elektroeğrilmiş ve uzun, devamlı nanokablo yapılar üretilebilmiştir. Nano kablo yapılarda kılıf olarak polivinil pyrolidon ve polikaprolakton kullanılmıştır. Nanoparçacıkların oluşum mekanızmasını anlayabilmek ve ürünleri karakterize edebilmek için geçirmeli elektron mikroskobu (TEM), taramalı elektron mikroskobu (SEM), foton korelasyon spektroskopisi (PCS), X-ray ışık kırılım cihazı (XRD) and UV-Vis analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the possibility of production of nanocables as an alternative to the other one dimensional metal/polymer composite structures like nanowires and nanorods. There is no certain definition of nanocables; however they could be considered as assemblies of nanowires. Nanocable structure can be defined as a core-shell structure formed by a polymeric shell and a metal core that runs continuously within this shell. To produce nanocables, two main steps were carried out. Firstly, monodispersed silver metal nanoparticles to be aligned within the cable core were produced. Investigations on reduction reactions in the presence of strong and weak reducing agents and different capping agents revealed the importance of the kinetics of reduction in the production of monodispersed nanoparticles. Use of capping agents to give a positive reduction potential, resulted in the slow reduction rates that was critical for fine tuning of the final particle sizes between 1-10 nm. Hydrazine hydrate and oleylamine/ oleic acid systems were used as strong and weak reducing agents, respectively. By using weak reducing agent, monodisperse spherical silver nanoparticles with the diameter of 2.7 nm were produced. It was shown that particles with controlled diameter and size distribution can be obtained by tuning the system parameters. Secondly, particles produced as such were electrospun within the core of the polymer nanofibers and long continuous nanocables were produced. Polyvinyl pyrrolidone and polycaprolactone were used in shell part of nanocables. Transmission electron microscopy (TEM), scanning electron microscopy (SEM), photon correlation spectroscopy (PCS), X-ray diffraction (XRD) and surface plasmon resonance spectroscopy (SPR) analyses were carried out in order to understand the mechanism by which the nanoparticles were reduced and for further characterization of the product.