Eğitim fakülteleri Almanca öğretmenliği programı için eğitim teknolojisi açısından bir model
  1. Tez No: 30573
  2. Yazar: GÖNÜL DURUKAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
140 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Eğitim Fakülteleri Almanca Öğretmenliği programlarının amaçları ^ derslerin içerikleri f kullanılan yöntemleri ve ders araç-gereçleri f öğrenci başarısının değerlendirilmesi boyutlarındaki öğrenci beklenti ve değerlendirmelerini saptamak, öğrencinin cinsiyeti, okuduğu üniversite, yurt dışında kalıp kalmaması ve yurt dışında kalma süresi arasındaki ilişkileri incelemektir. Tarama türündeki bu araştırmaya, Türkiye'de Gazi, Buca, Marmara Eğitim Fakülteleri Alman Dili Eğitimi son sınıf öğrencilerinin tümü ile İstanbul Üniversitesi Almanca Öğretmenliği son sınıf öğrencileri ve Almanya'da dört üniversitenin Yabancı Dil Bölümleri son sınıf öğrencileri olmak üzere toplam 223 öğrenci katılmıştır. Araştırma verileri, Geçerlik ve Güvenirliği uzmanlarca saptanmış olan anket ile toplanmıştır. Veri analizinde, Yüzde, Ortalama, Standart Kayma, Varyans Analizi ve t-testi uygulanmıştır. Veri analizi sonucu ulaşılan başlıca sonuçlar şunlardır: 1.Öğrencilerin Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı programlarından beklentileri çok yüksek, buna karşın programın bugünkü durumunu değerlendirmeleri ise oldukça düşüktür. 2. Yurt dışında kalan öğrenciler, yurt dışında kalmayan öğrencilere göre programın bugünkü durumunu daha olumsuz değerlendirmektedirler. 3.Öğrenciler yurt dışında kalma sürelerine göre, programın içeriklerini, kullanılan ders araç,gereçlerini ve öğrenci başarısının değerlendirmesini farklı şekilde değerlendirmektedirler. 4.Alman öğrenciler, öğrenim gördükleri programın bugünkü durumunu, Türk öğrencilere göre daha olumlu değerlendirmektedirler.141 5.Türk ve Alman öğrencilerin programın içeriği yöntemler ve ders araç-gereçleri yönünden beklentileri arasında anlamlı farklılık yoktur. Bu boyutlarda Türk ve Alman öğrencilerin beklentileri aynıdır. 6. Öğrencilerin beklenti ve değerlendirmeleri cinsiyete göre önemli farklılıklar göstermemektedir. 7. Öğrenciler öğrenim gördükleri programın bugünkü durumunu, bulundukları üniversitelere göre farklı şekilde değerlendirmişlerdir. Bu durum, amaç, içerik, yöntem, ders araç-gereçleri ve öğrenci başarısının değerlendirilmesi boyutlarının hepsi için sözkonusudur. 8. Öğrenciler, programın bugünkü durumunu değerlendirirken, içeriklerin belirlenmesinde öğrencilerin isteklerinin dikkate alınmadığını, içeriklerin öğrencileri ezberciliğe sevkettiğini ve araştırma yapmaya özendirmediğini belirtmektedirler. 9. Kullanılan yöntemlerin öğrencilerin motivasyonunu arttırması öğrencilerin beklentileri arasındadır. Oysa bugünkü programda yöntemlerin öğrencilerin motivasyonunu arttın nitelikte olmadığı ve öğrenci merkezli yöntemlere ağırlık verilmediği araştırma bulgularından anlaşılmaktadır. lO.Öğrencilerin değerlendirmelerine göre dersler çoğunlukla tahta ve tebeşir ile ve öğretmenin anlatım yöntemi ile işlenmektedir. Oysa öğrenciler motivasyonlarını arttırmak için araç-gereç kullanımını istemektedirler. Özellikle bilgisayar destekli eğitim görmeyi beklemektedirler. 1 1.Öğrenciler öğrenci başarısının objektif olarak değerlendirilmesini ve değerlendirme sonunda kendilerine itiraz hakkı verilmesini istemektedirler. Ayrıca öğretim elemanlannın ölçme ve değerlendirme tekniğini bilmedikleri görüşündedirler. Bu çalışmanın sonunda, Eğitim Fakülteleri Almanca Öğretmenliği Programını geliştirilmesi için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
142 SUMMARY The purpose of the present research is (a) to determine German and Turkish students' expectations and evaluations about goals, lesson contents, teaching methods and materials, measwement and evaluation strategies of Departments of German Teacher Training in Faculties of Education and (b) to examine relationships between and among these expectations and evaluations, and student gender, university attended; having lived abroad or not, and duration of their stay abroad. A total of 223 senior students coming from the Foreign language Departments of the for universities in Germany and from the German Teaching Departments of Gazi, Buca, Marmara Educational Faculties and the Istanbul University have participated in this survey. The data have been collected through a questionnaire developed bye the researcher considering experts' ideas and criticism. To analyse data percentage, the mean, the standart deviation, the analysis of variance and t-test have been employed. Here are the major resuls of data analysis: 1 -Student expectations of the German Teaching Departments are high whereas their ratings of the program are quite low. 2-Students who have lived abroad have rated the programms lower than. 3-Student ratings about lesson, contents, teaching materials and meanwement and evaluation strategies differ significantly acearding to duration of their stay abroad, 4-German students' ratings for the existing programme are higher than thosenf Turkish students.143 5-There are no significant differences between expectations of German and Turkish students with regard to the lesson contents, teaching methods and materials. 6-There are no gender differences between and among expectations and evaluations of students. 7-Students ratings for the existring programme differ in all of the dimensions significantly aceording to the universities they attend. 8-Students state that (their wishes have not been taken into consideration) in determining lesson contents and that the courses encourage memorization rather than research. 9-Among the student expectations is motivating teaching methods. However research findings indicate that are not motivating and the emphasis is not on student centered methods. 1 0-Students' evaluations indicate that usually lecture method and black board are used in classes. Whereas students expect more aids and especially computurized instruction. 1 1 -Students expect objective measurement and evaluation strategies and right to want recorrection of exams. Moreover students believe that faculty doesn't know meanwement and evaluation techniques. Some suggestions are made at the and of this study to develop a curriculum to train German teachers at Faculty of Education.