Investigation of the dynamic properties of plate-like structures
Plaka benzeri yapılarda dinamik özelliklerin araştırılması
  1. Tez No: 305760
  2. Yazar: ENGİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, farklı modal analiz yöntemleriyle plaka benzeri bir yapının modal parametrelerinin araştırılmasını ve doğrulanmasını sunmaktadır. Genel olarak uçaklarda kullanılan ve plaka benzeri yapıların bir alt kategorisi olan fin benzeri yapı test yapısı olarak seçilmiştir.Tezin ilk bölümünde, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak finin doğal frekansları ve bu frekanslara karşılık gelen biçim şekilleri çıkarılmıştır. Daha sonra, rezonans frekansları, biçim şekilleri ve sönümleme oranları gibi modal parametreleri bulmak için darbe çekici ve modal titreştirici uygulamalarını içeren Klasik Modal Analiz ve Testler de uygulanmıştır.İkinci bölümde, yeni bir yöntem olan Operasyonel Modal Analiz yöntemi laboratuvar koşullarında uygulanmıştır. Operasyonel Modal Analiz yöntemi girdi kuvvet bilgisine ihtiyaç duymadığından fin yapı mekanik ve akustik tipte uyarım altında girdi kuvvetleri ölçülmeden de test edilmiştir.Son olarak, Operasyonel Modal Analiz ve Testler finin gerçek çalışma ortamını temsil edecek şekilde rüzgar tünelinde oluşturulmuş çeşitli akış durumlarında da gerçekleştirilmiştir. Bu akış durumlarından elde edilen modal parametreler daha önceden sonlu elemanlar, klasik ve operasyonel modal analizlerden bulunan sonuçlarla da karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents the investigation and the verification of the modal parameters of a plate-like structure by using different modal analysis methods. A fin-like structure which is generally used in aircraft is selected as a subcategory of a plate-like test structure.In the first part of the thesis, the natural frequencies and the corresponding mode shapes of the fin are extracted by Finite Element Analysis method. Classical Modal Analysis and Testing methods comprising both impact hammer and modal shaker applications are then applied in order to obtain the modal parameters such as; resonance frequencies, mode shapes and damping ratios.In the second part, a recent modal analysis technique, Operational Modal Analysis, is also applied in the laboratory environment. Since Operational Modal Analysis method does not require any information of input forcing, the fin structure is tested under both mechanical and acoustical types of excitations without measuring the given input forces.Finally, Operational Modal Analysis and Testing is also performed under various flow conditions generated in the wind tunnel which may simulate the real operating environment for the fin structure. The modal parameters extracted under these flow conditions are then compared with the previously obtained Finite Element, Classical and Operational Modal Analyses results.