Effect of hydrogenation conditions on rheological and micro-structural properties of fats
Hidrojenleme şartlarının yağların reolojik ve mikro-yapısal özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 305759
  2. Yazar: ALTUĞ BAŞKOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİÇ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hidrojenasyon, yağ endüstrisinde farklı donma noktasına sahip birçok katı yağın üretilmesinde en çok kullanılan tekniklerden biridir. Birbirinden farklı hidrojenasyon koşulları, farklı reolojik ve mikro-yapısal özelliklerdeki ürünlere yol açar. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, farklı endüstriyel katalizörlerin, hidrojene yağların reolojik ve mikro-yapısal özelliklerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir.Çalışma boyunca, soya yağının hidrojenlemesinde iki farklı derişimdeki üç farklı katalizör kullanılmıştır. İki nikel bazlı (Nysosel 222 ve SP10) ve bir paladyum bazlı (Pd/A) katalizör uygulanmıştır. Yağ örnekleri 20, 40, 60,80 ve 100 dakikalık sürelerle, 165 °C sıcaklık, 2 bar H2 basıncı ve 500 rpm karıştırma hızında hidrojene edilmiştir. Hidrojene ürünler reolojik ve mikro-yapısal özellikleri bakımından incelenmiştir.Örneklerin reolojik ve mikro-yapısal analiz bulguları; yağ asidi dağılımı, katı yağ yüzdesi, kayma noktası ve iyot değerleri ile güçlü bir benzerlik göstermiştir. Kullanılan katalizörlerin en seçicisi olduğu gözlenen SP10 en yüksek trans yağ içerikli ve en katı-benzeri ürünlere yol açarken; en az seçicilikte olan Pd/A katalizörünün en düşük trans yağ içerikli ve en az katı-benzeri ürünler verdiği saptanmıştır. Kristal sayısı ve özelliklerinin; elastik ve viskoz modülüs davranışlarının örneklerin trans yağ içerikleriyle ilişkili oldukları gözlenmiştir. Örneklerin modülüs değerlerinin, katı yağ yüzdeleriyle de paralellik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrogenation is one of the most applied techniques in the fats and oils industry to produce wide range of hardened fats with different physical and chemical properties. Each different combination of hydrogenation conditions serves products of different rheological and micro-structural properties. Therefore, the purpose of this study is to examine the effect of different industrially available catalysts on rheological and micro-structural properties of hydrogenated fats.Three different catalysts were used at two different concentrations to hydrogenate soybean oil. Two nickel based (Nysosel 222 and SP 10) and one palladium based (Pd/Al2O3) catalyst were employed. Each oil sample was hydrogenated for 20, 40, 60, 80 and 100 minutes of time intervals, under 165 ºC temperature, 2 bar H2 pressure and 500 rpm stirring rate. Resulting hardened fat samples were analysed in terms of rheological and microstructural properties.The outcomes of rheological and micro-structural analyses had a strong resemblence with the fatty acid distributions, solid fat contents, slip melting points and iodine values of the samples. The most selective catalyst was SP10, with the products of the highest trans fatty acid concent and more solid-like; where the least selective one was Pd/A with lowest trans fatty acid content and least solid-like. Crystal number and properties, the behaviours of storage and loss moduli were in correlation with trans fatty acid content of the samples. Also the moduli had a considerable parallelity with solid fat contents.