Low elevation target detection and direction finding
Alçak irtifa hedef tespiti ve yön bulma
  1. Tez No: 305784
  2. Yazar: GÖRKEM UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU, PROF. DR. YALÇIN TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yere konumlu radarlar, hedefler düşük irtifada uçtuğu zaman, direk ve yerden yansıyan sinyallerin girişimi nedeniyle hedef algılama ve yön bulma (YB) uygulamalarında sık sık zorluk yaşarlar. Bu tezde, düşük açılı yayılımı belirleyen olaylar özetlenmiştir, ve kırılmanın, ayna yansımasının, dağınık yansımanın, dünyanın yuvarlaklığının ve anten kutuplaşmasının etkilerini içeren bir çok-yollu sinyal modeli sunulmuştur. Ardından, model, alçaktan uçan hedefler için algılama ve YB algoritmaları geliştirilirken kullanılmıştır.Hedef algılama algoritması yüzey yansımalarından kaynaklanan sinyal solma etkilerinin üstesinden gelmek için sinyalin-gürültüye oranı (SGO)'nı artırmayı hedeflemiştir. Algoritma, çeşitliliği birleştirmeye dayanmaktadır ve birleştirme ağırlık vektörü, SGO' nun ortalama değerinin maksimize edilmesiyle hesaplanmıştır. Teknik, SNR açısından en uygun olan Maksimum Oran Birleştirme (MOB) algoritması ile karşılaştırılmıştır.Yön bulmada, hedef uzaklık bilgisi gecikme süresi ile elde edildiği için bulunmaya çalışılan hedef yüksekliğidir. Hedef yüksekliği, Maksimum Olabilirlik Tahmini (MOT) kullanılarak tahmin edilmiştir. Algoritmanın performansı, literatürde Arıtılmış Maksimum Olabilirlik (AMO) olarak bilinen teknik ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ground based radars often experience difficulties in target detection and direction finding (DF) applications due to the interference between the direct and surface reflected signals when the targets fly at low altitudes. In this thesis, the phenomena governing the low angle propagation are overviewed and a multipath signal model including the effects of refraction, specular reflection, diffuse reflection, curvature of the earth and antenna polarization is presented. Then, the model is utilized to develop detection and DF algorithms for the targets at low altitudes. The target detection algorithm aims to increase signal-to-noise ratio (SNR) to overcome the effects of signal fading caused by surface reflections. The algorithm is based on diversity combining and the combining weight vector is calculated by maximizing average value of SNR. The technique is compared with Maximum Ratio Combining (MRC) algorithm which is optimal in terms of SNR.In direction finding, it is the height of the target that is explored since the target range information is obtained from the time delay. The target height is estimated by utilizing Maximum Likelihood Estimation (MLE). The performance of our algorithm is compared with that of the technique that is known in the literature as Refined Maximum Likelihood (RML).