Power stage design and implementation of a deployment mechanism driver used for space applications
Uzay uygulamalarında kullanılan bir açılma mekanizması sürücüsünün güç aşamasının tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 305783
  2. Yazar: BAŞAK GONCA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRZAHAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Uzay teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte uzay araçlarının yetenekleri önemli ölçüde artmış, bu durum da maliyet, ağırlık, boyut ve güç açısından daha verimli uzay araçlarının geliştirilmesini gerektirmiştir. Bu gelişmeyi sağlayan yollardan birisi, gövdeye monteli uzay aracı uzantı modüllerinin açılabilir olanlar ile değiştirilmesidir. Bu sayede özellikle büyük modüller söz konusu olduğunda boyut, ağırlık ve maliyet önemli ölçüde azalmaktadır. Açılabilir modüllerin elde edilmesi amacıyla açılma mekanizmaları ve açılma mekanizması sürücüleri kullanılmaktadır. Elektriksel ve/veya mekanik yapıların birleşimi olan açılma mekanizması, fırlatma öncesinde ilgili modülleri kapalı konumda tutan ve fırlatma sonrasında açılma mekanizması sürücüsü tarafından gönderilen elektriksel güç ve kontrol komutları doğrultusunda bu modülleri açan bir mekanizmadır. Açılma mekanizması tarafından ihtiyaç duyulan bu elektriksel güç, açılma mekanizması sürücüsünün Güç Aşaması tarafından üretilmekte ve açılma mekanisması tarafından ihtiyaç duyulan kontrol komutları da açılma mekanizması sürücüsünün Kontrol Aşaması tarafından sağlanmaktadır. Bu tezde, alçak irtifa uyduları için belirlenmiş olan sıcaklık dayanımı, güvenilirlik ve radyasyon limiti gibi gereksinimler göz önünde bulundurularak bir açılma mekanizması sürücüsünün Güç Aşaması tasarlanacak ve gerçekleştirilecektir. Maliyet, ağırlık ve boyut açısından verimli bir Güç Aşaması elde edebilmek amacıyla değişik açılma mekanizmaları topolojileri incelenecek ve bu topolojiler arasından en uygun olanı açılma mekanizması sürücüsü yükü olarak seçilerek tasarım bu doğrultuda yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the developments in space technology, the capabilities of spacecrafts have been increased considerably which in turn have entailed the development of more efficient spacecrafts in terms of cost, mass, size and power. One way to achieve such a development is the replacement of body mounted appandages with the deployable ones, which greatly reduces the size,mass and cost of the spacecraft especially when large appandages are considered. In order to obtain these deployable structures, deployment mechanisms and deployment mechanism drivers are used. A deployment mechanism is a combination of electrical and/or mechanical structures which hold the appandages in the stowed position before launch and deploys them after the launch with the power and commands supplied by the deployment mechanism driver. This necessary power of the deployment mechanism driver is produced by the Power Stage of the deployment mechanism driver and the necessary commands requiered by the deployment mechanism are supplied by the Control Stage of the deployment mechanism driver. In this thesis, the power stage of a deployment mechanism driver will be designed and implemented taking into account of the requirements for Low Earth Orbit Satellites such as temperature tolerance, reliability and radiation limits. In order to acquiere a cost, mass and size efficient Power Stage, different deployment mechanism topologies will be studied and the most convenient one among these topologies will be chosen as the deployment mechanism driver load and the design will be performed accordingly.