Effect of cyclic swell?shrink on swell percentage of an expansive clay stabilized by class C fly ash
Döngüsel şişme ve büzüşmenin C sınıfı uçucu kül ile stabilize edilen şişen zeminin, şişme yüzdesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 305798
  2. Yazar: MEHMET AS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Şişen zeminler, özellikle iklimin kurak veya yarı kurak olduğu bölgelerde olmak üzere bütün dünyada problem oluşturmaktadır. Bu zeminler suya maruz bırakıldıklarında şişmekte, kuruduklarında ise büzüşmektedirler. Döngüsel şişme ve büzüşme ve yapı temellerinde meydana getirdikleri hareketler yapılarda çatlaklara neden olmaktadır. Bu tarz zeminlerin şişme potansiyelini düşürmek veya ortadan kaldırmak için ön ıslatma, ilave yükleme ve kimyasal stabilizasyon gibi bir çok metot kullanılmaktadır. Bu metotlar arasında en yaygın olanlardan biri kimyasal katkı kullanmaktır (kimyasal stabilizasyon). Döngüsel ıslanma ve kuruma şişen zeminlerin şişme - büzüşme davranışlarını etkilemektedir. Bu araştırmada döngüsel şişme - büzüşmenin kimyasal katkı yardımıyla stabilizasyonu sağlanan şişen zeminlerin şişme yüzdeleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Laboratuar ortamında kaolin ve bentonit karıştırılarak elde edilen şişen zeminin stabilizasyonu için katkı maddesi olarak C Sınıfı Uçucu Kül kullanılmıştır. Uçucu kül şişen zemine önceden belirlenen, %0 ile %20 arasında değişen, oranlarda eklenmiştir. Ayrıca deneylerde karşılaştırma amacıyla, uçucu kül yerine %1 ile %5 oranında değişen sönmüş kireç ve %5 oranında kum kullanılmıştır. Öncelikle karışımların kıvam limitleri, dane boyu dağılımları ve şişme yüzdeleri belirlenmiştir. Daha sonra döngüsel şişme - büzüşmenin numunelere etkisini görmek için numuneler şişme ? büzüşmeye maruz bırakılmış ve şişme yüzdeleri belirlenmiştir. Numunelerin şişme yüzdeleri uçucu kül oranı arttıkça azalma göstermiştir. Döngüsel şişme-büzüşmenin ise uçucu kül ile stabilize edilen numunelerin şişme yüzdelerini pozitif olarak etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Expansive soils are a worldwide problem especially in the regions where climate is arid or semi arid. These soils swell when they are exposed to water and shrink when they dry. Cyclic swelling and shrinkage of clays and associated movements of foundations may result in cracking of structures. Several methods are used to decrease or prevent the swelling potential of such soils like prewetting, surcharge loading, chemical stabilization etc. Among these, one of the most widely used method is using chemical admixtures (chemical stabilization). Cyclic wetting and drying affects the swell ? shrink behaviour of expansive soils. In this research, the effect of cyclic swell ? shrink on swell percentage of a chemically stabilized expansive soil is investigated. Class C Fly Ash is used as an additive for stabilization of an expansive soil that is prepared in the laboratory environment by mixing kaolinite and bentonite. Fly ash was added to expansive soil with a predetermined percentage changing between 0 to 20 percent. Hydrated lime with percentages changing between 0 to 5 percent and sand with 5 percent were also used instead of fly ash for comparison. Firstly, consistency limits, grain size distributions and swell percentages of mixtures were determined. Then to see the effect of cyclic swell ? shrink on the swelling behavior of the mixtures, swell ? shrink cycles applied to samples and swell percentages were determined. Swell percentage decreased as the proportion of the fly ash increased. Cyclic swell-shrink affected the swell percentage of fly ash stabilized samples positively.