Response of asymmetric isolated buildings under bi-directional excitations of near-fault ground motions
Sismik izolasyon uygulanan asimetrik yapıların yakın kaynaklı ve çift doğrultulu deprem hareketleri altındaki davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 305797
  2. Yazar: HATİCE EDA FİTOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞURHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İzolatör deplasmanları, kat ivmeleri, çatı ötelenmeleri,taban kesme kuvvetleri veburulma momentleri sismik izolatörlü yapıların tasarlanmasında göze alınan önemliparametrelerdir. Bu çalışmanın amacı, sismik izolasyon uygulanan yapıların yakınkaynaklı ve her iki doğrultulu deprem hareketleri altındaki davranışlarının yukarıdabahsedilen parametreler bazında incelenmesidir. Doğrusal olmayan dinamikanalizlerden elde edilen bu parametreler eşdeğer yanal kuvvet yöntemi yardımıylahesaplanan değerler ile karşılaştırılmıştır. Üst yapıdaki düzensizliğin kıyaslanandeğerler üzerindeki etkisi, her kat seviyesinde kütle eksenelliğinin olduğu kabuledilerek verilmiştir. Analizlerde farklı kütle eksenelliği değerleri incelenmiştir. Farklıkütle eksenellik değerleri için bulunan izolatör deplasmanlarında,kat ivmelerinde,çatıötelenmelerinde ve taban kesme kuvvetlerinde oluşacak burulma etkisi deincelenmiştir. Analizlerde kat yüksekliği farklı iki betonarme bina, SAP2000 adlıyapısal analiz programı kullanılarak modellenmiştir. Bu tezde kullanılan depremölçeklendirme değerleri ?Response of Isolated Structures Under Bi-directionalExcitations of Near-fault ground Motions? (Ozdemir, 2010) adlı çalışmadanalınmıştır. Elde edilen sonuçlar farklı etkili sönümlenme değerleri ve izolasyonperiyotları için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Isolator displacements, floor accelerations, roof displacements, base shear andtorsional moments are basic parameters that are considered in the design ofseismically isolated structures. The aim of this study is to evaluate the effects of bidirectionalearthquake excitations of near fault records on the response of baseisolated structures in terms of basic parameters mentioned above. These parameterscomputed from nonlinear response history analysis (RHA) and they are comparedwith the parameters computed from equivalent lateral force procedure (ELF). Effectof asymmetry in superstructure is also examined considering mass eccentricity ateach floor level. Torsional amplifications in isolator displacements, flooraccelerations, roof displacements and base shear are compared for different level ofeccentricities. Two buildings with different story heights are used in the analyses.Thebuilding systems are modeled in structural analysis program SAP2000. Thescaling of ground motion data are taken from the study of ?Response of IsolatedStructures Under Bi-directional Excitations of Near-fault ground Motions? (Ozdemir,2010). Each ground motion set (fault normal and fault parallel) are appliedsimultaneously for different range of effective damping of lead rubber bearing (LRB)and for different isolation periods.