Tarsus Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi çamurlarının güneş izleme sistemiyle kurutulmasının araştırılması
Investigation about drying of Tarsus Municipality Wastewater Treatment sludge with solar tracking system
- Tez No: 305810
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KUMBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Arıtma çamurlarının su içeriği yüksek olması ve bu nedenle stabil olmaması nedeniyle çamur katı madde içeriğinin bilinmesi depolama açısından önem arz etmektedir. Su oranının mekanik susuzlaştırma proseslerinde %80 düzeyine indirgendiği ortamlarda dahi, arıtma çamurlarının taşınması ve depolanması için gerekli maliyetler artmaktadır.Arıtma çamurlarının yüksek düzeyde su içermesi, insan ve çevre sağlığını tehdit edici unsurlarının yanında, daha yüksek taşıma ve bertaraf maliyeti de yaratmaktadır. Arıtma çamurlarından su içeriğinin uzaklaştırılmasında; basınç altında presleme (belt filtre), stabilizasyon yöntemleri (kireç ilavesi, aerobik ve anaerobik çürütme, kompostlaştırma) ve ısı enerjisi ile kurutma (güneş, elektrik vb.) yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, arıtma çamurlarının güneş enerjisi ile kurutmanın avantajları araştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda Temmuz-Ağustos döneminde yapılan 13 günlük kurutmada, % 20 oranındaki katı madde içeriği; güneş izleme sistemiyle %99,17, sabit sistemde %86,06 ve açık sistemde %78,88 olarak tespit edilmiştir. Aralık-Ocak döneminde 30 gün süren kurutma çalışmalarında %19,6 olan katı madde içeriği, güneş izleme sitemiyle %88,67 ve sabit sistemde %74,82 oranlarına yükselirken, açık sistemde ise yağışlar nedeniyle %18,65 olarak bulunmuştur. Kurutma sistemlerinin verimliliği, çamur katı madde içeriğinde gerçekleşen değişimlere göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Treatment sludges, show different features depending on the type of content as the treatment process. High water content of the sludge in the sludge solids content is not stable, and therefore it is important to know in terms of storage. In addition, sludge and fluid properties of the solid matter content of the storage area is important for in determining capacity. Water rates are reduced to the level of mechanical dewatering processes, even in 80%, also increasing costs for transportation and storage of sludge.Contain a high level of sludge in the water, threatening the health of human and environmental elements, as well as higher costs for transportation and disposal has environmental problems. Removal of the water content of the mud treatment, under pressure, pressing (belt filter), stabilization methods (addition of lime, aerobic and anaerobic digestion, composting) and drying with heat energy (solar, electricity, etc.) with the done. In this study, nearly tailor investigated the advantages of sludge drying with solar energy. July-August period as a result of research in 13 days drying, the solid matter content of 20%; in the solar tracking system, 99,17%, in the open-system 86.06% and in the fixed system was found to be 78,88%. In 30 days in December-January period, the drying of the solid matter content of 19,60%, in the solar tracking system 88,67% and in the fixed system rate raise to 74,82%, were due to precipitation 18,65% in the open-system. Efficiency of drying systems, sludge solids content was evaluated according to the changes occurring.