Investigation of waterhammer problems in Camlidere Dam-Ivedik Water Treatment Plant pipeline at various hydraulic conditions
Çamlıdere Barajı-İvedik Su Arıtma Tesisi boru hattında çeşitli koşullarda su darbesi problemlerinin araştırılması
- Tez No: 305809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çamlıdere Barajı Ankara şehrinin içme suyu gereksiniminin önemli bir kısmını karşılayan bir barajdır. Dolayısı ile barajla İvedik arıtma tesisi arasındaki 60 km'yi aşan boru hatlarının kesintisiz olarak işletmede olması çok önemlidir. Halen, iki kompozit paralel boru hattı işletmede olup, gelecekte üçüncü hattın inşası düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı çeşitli senaryolar altında sistemdeki su darbesi problemlerini araştırmak ve ayrıca güvenli işletme koşullarını önermektir. Hattın su darbesi analizleri HAMMER isimli bir bilgisayar programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bu programda, zamanla değişen akımların oluşturduğu doğrusal olmayan diferansiyel denklemlerin çözülmesinde yaygın kullanımı olan Karakteristikler Metodu adı verilen matematiksel bir yöntem kullanılmaktadır. Bu tez çalışması içerisinde hattaki mevcut tüneller, öngermeli beton ve çelik borular, gelecekte yapılması planlanan üçüncü çelik boru hattı ile hat üzerinde yerleştirilmiş ve yerleştirilecek vanalar modellenmiş ve modelin kalibrasyonu yapılmıştır. Hat boyunca; zamandan bağımsız akım koşullarının ve bazı tahriklerin oluşturduğu ilave su darbesi basınçlarının belirlenmesi için birçok senaryo ve vana kapanma prensibi oluşturulmuştur. Bu senaryolardan çıkan sonuçlar hat üzerinde yürütülen geçmiş çalışmalarla karşılaştırılmış ve aralarındaki en olumsuz durumlar tespit edilmiştir. Daha sonra, hat kırılma emniyet vanaları ile İvedikte kullanılan akım kontrol vanaları için sistemde aşırı basınçlara neden olmayacak kapanma süreleri belirlenmiş ve önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Çamlıdere Dam supplies significant portion of the potable water demand of the City of Ankara. Consequently, it is very important that the pipelines extending over 60 km between the dam and the treatment plant at İvedik operate continuously. At present, two composite parallel lines are in operation and construction of a third line is considered for the future. It is the aim of this study to investigate the water hammer problems to be expected under various scenarios and also suggest the safe operation conditions for the system. Water hammer analyses of the pipeline are carried out by computer software named HAMMER. This software employs the Method of Characteristics (MoC) which is a widely used mathematical procedure in solving the non-linear differential equations caused by unsteady flow. Within this theses work, existing tunnels, prestressed concrete and steel pipes, third steel pipeline which is planned to be constructed in the future and existing, and future-planned valves are modeled and calibration of the model is implemented. A plenty of scenarios and valve closure principles are constituted in order to specify steady-state conditions and additional water hammer pressures generated by several excitations through the pipeline. Results of these scenarios are compared with previous works conducted on the pipeline system and the most unfavorable ones among those are determined. Then, appropriate closure durations are identified and suggested for pipe fracture safety valves and the flow control valves at İvedik in order not to cause excessive pressures in the system.