Kordomada kanser kök hücre karakterizasyonu
Characterization of cancer stem cells in chordoma
  1. Tez No: 305867
  2. Yazar: ESRA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TORUN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kordoma, kemik tümörleri arasında en kötü huylu tümördür. Çalışmalar, kordomanınnotokordal kalıntılardan köken aldığını göstermiştir. Çok nadir görülmekte olan kordomavakalarında, düşük oranlarda da olsa yakın doku metastazı görülebilmektedir ve vakalardatekrarlama oranı oldukça yüksektir. Çok yavaş seyreden bir tümör olmakla birlikte, ölümyaşı ortalama 60'lı yaşlardır ve yaşam süresi 5 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Kordomavakalarının seyrek görülmesinden dolayı, yapılan çalışmalar çok sınırlı olup özelliklekordomanın moleküler teşhisi için kullanılacak olan moleküler işaretçileri belirlemekzordur. Bir kısım kordoma hücrelerinin, kök hücrelerde görülen kendini yenileme vepluripotensi gibi özellikleri olmasından dolayı, kordomanın kanser kök hücre alt grubunasahip olabileceği düşünülmektedir. Kordomalarda kanser kök hücre varlığını tespit etmekiçin, farklılaştırma tedavisi, çizme ve çoğaltma testleri gibi farklı metotlar uygulanabilir.Farklılaştırma tedavisi, hücreleri olgunlaşmamış bir safhada yakalayıp durdurma veonları farklılaştırarak daha olgun bir safhaya zorlamak ve sonuçta da ölüme götürmeesasına dayanır. Bu çalışmada kanser kök hücrelerde etkin rol alan genlerin tespiti içinfarklılaştırma ajanları olarak retinoik asit ve osteojenik besi yerleri kullanılmıştır. Butedaviye ek olarak farklılaştırmanın hücre göçü ve çoğalmasında etkisini görmek için,çizme ve çoğalma metotları da uygulanmıştır.Bu çalışmada farklılaştırma tedavisi, scratch (çizme) ve çoğaltma testleri gibimetotlar uygulanarak kordomalarda kanser kök hücreler etkinliği olan genlerin ifadelerinindeğiştiği bulunmuştur. Örneğin retinoik asit ve osteojenik besiyerleriyle farklılaştırma,hücrelerin farklılaştırılmayanlara kıyasla daha yavaş göç etmesine ve çoğalmasına sebepolmuştur. Sonuç olarak kordomada kanser kök hücre genlerini tespit etmek, bu tümörühedefleme de yardımcı bir araç olarak kullanılabilir ve kordoma tedavisine de alternatif biryöntem sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Chordoma is the most malignant type of bone tumors. Studies had revealed thatchordoma was originated from the remnants of notochord. It is a very rare type of tumorwith little tendency to metastasize to nearby tissues, however recurrence rate is quiet high.Although it is a very slow growing tumor, death age is around sixty and survival isbetween 5 to 10 years. Due to the rare cases of chordoma, studies performed are verylimited and especially difficult in determining molecular markers in the diagnosis ofchordoma. Since chordoma has got similar characteristics such as self-renewal, andpluripotency, with those of stem cells, they might contain a subgroup of cells called cancerstem cells. In order to detect the presence of cancer stem cells in chordoma, severalmethods can be used such as differentiation therapy, scratch, and proliferation assays.Differentiation therapy is based on arresting cells at an immature state anddifferentiating them into a more committed stage and eventually leading to death. Asdifferentiating agents, retinoic acid and osteogenic medium are used in this study to detectthe variation in the expression of genes, which are known to play important roles inmaintenance and development of cancer stem cells. Addition to this therapy, scratch assayand proliferation assays were performed in order to see the effects of differentiation on themigration and the proliferation of cells, respectively.Using the above methods, an alteration in the expression of genes involved in cancerstem cell has been found. For instance, differentiation by retinoic acid and osteogenicmedium had caused a slower migration and proliferation rate when compared to those ofuntreated ones. As a result, the detection of cancer stem cells in chordoma might become avery useful tool in targeting this tumor and providing an alternative treatment method tochordoma.