Sayısal denetimli anahtarlamalı güç kaynağı tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a digitally controlled switch mode power supply
- Tez No: 305882
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tamamen sayısal denetimli ve bir kW çıkış gücüne sahip bir anahtarlamalı güç kaynağı tasarlanıp geliştirilmiştir. Bu çalışmada, yüksek işlem güçlü sayısal sinyal işleyici (DSP) kullanılarak tasarlanan ve gerçekleştirilen faz kaydırılmış sıfır gerilim anahtarlamalı tam köprü DA/DA çevirgeç anlatılmıştır. Kullanılan sayısal işaret işleyici, çevirgeç geri besleme kontrolü ve gerilim düzenlemesi, sıcaklık dengelemesi ve otomatik güç sınırlaması özelliklerini ek bir donanıma ihtiyaç olmaksızın sağlamaktadır. Ayrıca, aşırı yüklenme ve çıkış kısa devre durumlarına karşı koruma işlemleri de sayısal olarak kontrol edilmektedir. Tasarlanıp gerçekleştirilen çevirgecin kararlı ve geçici durum başarımları yapılan laboratuvar testleri ile sınanmıştır. Sayısal denetimli güç kaynağının analog denetimli olanlar kadar üstün başarım gösterdiği ve birçok özelliği yazılımsal olarak gerçekleştirebilmesi sayesinde en az sayıda malzeme ile işlevsel olarak üst düzeyde sistem tasarımını mümkün kıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A fully digitally controlled switch mode power supply which has one kW output power is designed and implemented. In this work, designed and implemented phase shifted zero voltage switching full bridge DC/DC converter using a digital signal processor (DSP), which has high process power, is presented. Selected digital signal processor satisfies the properties which are converter feedback control and voltage regulation, temperature compensation and automatic power limiting without requiring any additional hardware. Besides, protection from the excessive loading and output short circuit situations are controlled digitally. Steady state and transient responses of designed and implemented converter are verified experimentally. It is observed that performance of digitally controlled power supply is as high as that of analog controller. Since digital control performs in software, it is seen that design of high level system functionally with minimum number of component is possible.