Sayısal denetimli çapraz evirici tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a digitally controlled flyback inverter
- Tez No: 299558
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezde, doğru akım kaynağını alternatif akım kaynağına dönüştüren çaprazevirici topolojisi incelenmiştir. Diğer evirici yöntemleri ile karşılaştırıldığında çaprazevirici ile daha verimli, daha az sayıda malzeme içeren ve daha düşük maliyetlisistem yapılabilmektedir. Geleneksel çapraz çevirici anahtarlamalı güç kaynağıtopolojisine birkaç eleman eklenerek evirici haline getirilmiştir. Çalışmada çaprazeviricinin kuramsal incelemesi yapılmış ve tasarım yöntemi belirlenmiştir. 20-28VDA arasındaki giriş gerilimlerinden 200W gücünde 230VAA çıkış gerilimiüretecek bir eviricinin tasarımı gerçekleştirilmiş, ilgili tasarım bilgisayarbenzetimleriyle doğrulanmış ve bir ilkörnek evirici üzerinde uygulanmıştır. İlkörnekeviriciden elde edilen deneysel sonuçlar kuramsal beklentilerle karşılaştırılmış veuygunlukları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the flyback inverter topology which converts direct current intoalternative current is examined. Flyback inverter topology has several advantagesrather than other conventional inverters. Compared with other inversion methods,flyback inverter is more efficient, consisting of fewer numbers of components andbeing less costly. Conventional flyback converter topology becomes an inverter byadding a few numbers of components. The paper mainly focuses on flybackinverter topology and its design methods. The new inverter design is implementedby producing 200W output power at 230VAC output voltage from the 20-28VDCinput voltage. This design is verified by computer simulations and applied on a firstprototype. Results from the first inverter prototype are compared with theoreticalexpectations, and the overall work is justified by experimental results.