Boylamanın ve büyük bireylerin melez Tilapia (O. niloticus × O. aureus) yavrularının büyüme performansına etkileri
Effects of size grading and large individuals on growing performance of hybrid Tilapia (O. niloticus × O. aureus) fry
  1. Tez No: 305953
  2. Yazar: GÜLAY GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Oreochromis niloticus? ve Oreochromis aureus? damızlıklarının çiftleştirilmesinden elde edilen melez tilapia yavrularında boylamanın ve büyük bireylerin küçük bireylerin büyüme performansına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Henüz larva aşamasını tamamlamamış olan 0 yaş yaklaşık 1,00 gr lık melez yavrular havuz içerisine yerleştirilen 1 m3 lük kafeslere 50 adet/ m3 stoklanmış ve 60 gün boyunca yetiştirilmiştir. Deneme grupları, tamamı küçük bireylerden oluşan boylanmış bir grup, %50 si ve %75 i küçük olan iki karışık gruptan oluşmuştur. Deneme sonunda boylanmış grubun (26,36±0,51), karışık gruplardaki küçük bireylerden daha iyi büyüdüğü gözlemlenmiştir. Boylanmış grubun günlük canlı ağırlık kazancı (0,42±0,01), spesifik büyüme oranı (5,45±0,03), oransal ağırlık artışı (2537,86±48,23%) karışık gruplardaki küçük bireylere göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of size grading and large individuals on the growing performance of small individuals of hybrid tilapia fry produced by crossbreeding broodstock of Oreochromis niloticus? and Oreochromis aureus?. The 0 age 1.00 g hybrid fry which have not completed the larval period were stocked as 50 fry/m³ in 1 m³ cages placed in a pond and cultured for 60 days. The test group comprises three groups, one graded group consisting of only small individuals and two mixed groups consisting of 50% and 75% small individuals respectively. After the trial it was observed that the growing of the graded group (26.36±0.51g) is better than the small individuals of the mixed groups. The daily average weight gain (0.42±0.01g/day), specific growth ratio (5.45±0.03 %/day) and porportional weight increase (2537.86±48.23%) of the graded group were found to be higher than the small individuals of the mixed groups.