İki kişilik kollektif ortaklıklarda ortağı ortaklıktan çıkarma
  1. Tez No: 30604
  2. Yazar: NEVAL OKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET ikiden fazla ortağı bulunan kollektif ortaklıklarda ortaklardan birinin ortaklıktan ayrılması, ortaklığın deva mına etkili olmaz. Ancak» bir kollektif ortaklıkta ortak sa yısının iki olması durumunda, ortağın ayrılması ortaklığın sona ermesine neden olur. Bu nedenle yasakoyucu ortaklığın devamına olanak sağlamak için, iki kişilik kollektif ortak lıklarla ilgili özel düzenlemelere yer vermiştir. Araştırmamda, kollektif ortaklıkda ortaklar arası değişiklikleri ele aldım ve üç bölüm halinde inceledim. Bi rinci bölümde, kollektif ortaklığın tanımı ve unsurlarını, Türk Hukukundaki yerini ve ekonomik değerini inceledim. ikinci bölümde, asıl konum olan kollektif ortaklık larda ortaklararası değişiklik hallerini ele alarak açıkla dım.üçüncü bölümde ise, iki kişilik kollektif ortaklık ların özel durumu neden iyi e, ortak lar arasındaki degişiklik- lerdeki özellikleri ve özellikle de ortağın ortaklıktan çı karılması halinde; ortakların hukuki durumunu, ortakların hak ve borçlarını, ortaklığın tüzel kişiliği sorununu ele alarak alarak inceledim
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the unlimited companies which have more than two members, the continuity of the company is not effected by the separation of one of the members. But in an unlimited company of two members, the separation of the member causes the dissolution of the company. For this reason, the lawmaker has made some special regulations concerning two-member companies in order to ensure the continuity of the company. In this study, unlimited companies which have two- members is exemined in three chapter. In the first chapter, I examined the definition and the elements of the unlimited company, it's place in Turkish Law, it's economic value.The second chapter is concerned with the major sub ject matter of this thesis which variations between members in unlimited companies. In the third chapter, I examined the characteris tics of the variations between member due to the particular situation of the two-member unlimited companies and parti cularly the legal situation of the members, their rights and debts, the artifical personality problem of the company in case of the separation of the member.