Hac ibadetinin psiko - sosyal yönden değeri
The value of pilgrimage worship in psycho - social respect
- Tez No: 136847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLVAHİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET İslam dininin temel ibadet şekillerinden olan hac, hem ferdin bizzat ruhi yapısını hem de toplumla olan yönünü içermektedir Çünkü hac, inançlı insanların aynı amaç için bir araya gelip, etkileşim ve iletişim içerisinde bulunarak kollektif bilincin oluşmasına imkan sağlayan evrensel bir hadisedir Hac ibadetini yerine getiren hacıların, kişilik, duygu, düşünce ve davranışlarının bu ibadetten nasıl ve ne şekilde etkilendiği araştırılıp psikolojik açıdan tahlil etmek bu araştırmanın asıl amacını oluşturmaktadır. Bu çalışma teorik ve amprik (uygulamalı) olarak iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel manada hac kavramı üzerinde durularak, hac-insan-toplum ve bazı dinlerde hac konularına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, uygulamalı olarak 78 denek üzerinde çalışılmış olup elde edilen veriler psiko-sosyal açıdan değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Sonuç kısmında ise, değerlendirme ve öneriler kısmı yer almış olup konunun genel bir muhtevasına gidilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE VALUE OF PILGRIMAGE WORSHIP IN PSYCHO-SOCIAL RESPECT KEYWORDS : PILGRIMAGE, WORSHIP, PERSON, SOCIETY The pilgrimage which is one of the basic worship ways of Islam, includes both psychological structure of the individual and the social aspect of him. Because the pilgrimage is a universal phenomenon that enables the formation of collective consciousness by the believing peoples coming together atthe same aim and being in the interaction and the communication. The essence target of this research is to seard how the personality, the feeling, the idea and the manners of the pilgrims are affected by this worship and to analyse it psychological. This research is formed of two parts; the orectical and empirical. In the first part, the general pilgrimage in some other religions are given place to. And in the second part, after searching for 78 people, the datums are subjected to evaluation in the psycho-social respect. In the conclusion part; the evaluation and suggestion part take place and a general content of the subject is pointed out. xn