Hashimoto tiroiditi ve papiller tiroid kanseri arasındaki ilişkide serum selenyum, süperoksit dismutaz, katalaz ve tiyobarbiturik asit reaktif substans düzeylerinin rolü
The role of serum selenium, superoxide dismutase, catalase and thiobarbituric acid reactive substances levels in the relation between hashimoto?s thyroiditis and papillary thyroid cancer
  1. Tez No: 306147
  2. Yazar: FATİH KILIÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEBİLA DÖKMETAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hashimoto tiroiditi toplumda sık karşılaşılan ve kronik inflamasyonla seyreden otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalık bazı olgularda tiroid kanserleriyle birlikte görülebilir. Tiroid kanserlerinin en sık görülen endokrin kanserler olması nedeniyle bu birlikteliğin rastlantısal bir birliktelik mi veya nedensel bir ilişkiye mi bağlı olduğu bilinmemektedir.Selenyum eksikliği ile tiroid kanserleri arasında bir ilişki olduğu bildirilmiştir. Hashimoto tiroiditi olanlarda selenyum eksikliği konusunda bilgiler net değildir. Biz bu çalışmada Hashimoto tiroiditi ile kanser ilişkisini modifiye eden faktörün selenyum veya bir başka antioksidan olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Bu amaçla antioksidan özellikleri olan selenyum, süperoksit dismutaz ve katalaz düzeyi ile oksidatif hasara bağlı oluşan lipit peroksidasyonunun göstergesi olan TBARS düzeylerinin bu süreçteki rolünü araştırdık. Bu çalışmaya Hashimoto tiroiditi zemininde papiller tiroid kanseri olan 20 birey (1. grup), sadece Hashimoto tiroiditi olan 20 birey (2. grup) ve zemininde Hashimoto tiroiditi olmaksızın papiller tiroid kanseri olan 20 birey (3. grup) alındı.Tüm bireylerin serum selenyum, süperoksit dismutaz, katalaz ve tiyobarbiturik asit reaktif substans (TBARS) düzeyleri ölçüldü. Selenyum düzeyi 1. grupta 73.0±3.83 µg/l, 2. grupta 65.0±3.22 µg/l, 3. grupta 68.1±4.62 µg/l olarak ölçüldü. Süperoksit dismutaz düzeyi 1. grupta 0.27±0.01 U/ml, 2. grupta 0.25±0.02 U/ml, 3. grupta 0.29±0.01 U/ml olarak ölçüldü. Katalaz düzeyi 1. grupta 47.34±6.64 nmol/min/ml, 2. grupta 43.34±5.13 nmol/min/ml, 3. grupta 30.78±4.73 nmol/min/ml olarak ölçüldü. TBARS düzeyi 1. grupta 8.2±3.0 nmol/ml, 2. grupta 7.5±0.86 nmol/ml, 3. grupta 5.55±1.01 nmol/ml olarak ölçüldü. İncelenen parametreler açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.Hashimoto tiroiditi olan hastalarda selenyum, süperoksit dismutaz, katalaz gibi antioksidanların ve kronik inflamasyona bağlı oluşan oksidatif stresin bu hastalarda kanser oluşumunda bir rolü olmadığı ancak bu konunun aydınlatılabilmesi için daha fazla hasta içeren çalışmaların yapılmasına ihtiyaç olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Hashimoto?s thyroiditis, an autoimmune disease characterized by chronic inflammation, is a common disease in the society. The disease can be accompanied by thyroid cancer in some cases. It is not known whether these co-occurrence is causative or totally incidental since thyroid cancer is a frequent endocrine cancer.It is reported that there is a relationship between selenium deficiency and thyroid cancer. Individuals with Hashimoto's thyroiditis may have selenium deficiency or not. In this study, we aimed to find an answer if selenium or any other antioxidant is modifier between Hashimoto's thyroiditis and cancer relationship.For this reason, we investigated the role of antioxidant properties of selenium, superoxide dismutase, TBARS indicator of lipid peroxidation levels depending on oxidative damage and catalase during the process. In this study, we grouped 20 individuals with papillary cancer along with Hashimoto's thyroiditis (1st group), 20 individuals with only Hashimoto's thyroiditis (2nd group), and papillary cancer without Hashimoto's thyroiditis (3rd group).Levels of selenium, superoxide dismutase, catalase and tiobarbituric acid reactive substance (TBARS) were measured in serum. Selenium levels were found to be 73.0±3.83 µg/l in the 1st group, 65.0±3.22 µg/l in the 2nd group, 68.1±4.62 µg/l in the 3rd group. Superoxide dismutase levels were found to be 0.27±0.01 U/ml in the 1st group, 0.25±0.02 U/ml in the 2nd group, 0.29±0.01 U/ml in the 3rd group. Catalase levels were found 47.34±6.64 nmol/min/ml in the 1st group, 43.34±5.13 nmol/min/ml in the 2nd group, 30.78±4.73 nmol/min/ml in the 3rd group. TBARS levels were found 8.2±3.0 nmol/ml in the 1st group, 7.5±0.86 nmol/ml in the 2nd group, 5.55±1.01 nmol/ml nmol/min/ml in the 3rd group. No significant difference was found among the parameters statistically.Antioxidants such as selenium, superoxide dismutase, catalase and oxidative stress due to chronic inflammation were not found to be associated with progression to papillary thyroid cancer in patients with Hashimoto's thyroiditis, however further studies with larger number of patients are needed to elucidate this subject.