Sivas yöresinde aterosklerotik damar hastalığı bulunan kişilerde Chlamydia pneumoniae ilişkisinin çeşitli yönlerden araştırılması
Investigation of various aspects of Chlamydia pneumoniae relationship in people having atherosclerotic vascular disease in Sivas region
  1. Tez No: 306146
  2. Yazar: ZELİHA BANU KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER POYRAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ateroskleroz, birçok hücre tipinin ve enflamatuvar yanıtın dahil olduğu, kan damarlarında plak oluşumu ile karakterize kronik bir hastalıktır. Son gelişmelere rağmen etiyolojisi halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Güncel çalışmalarda, C. pneumoniae dahil olmak üzere sıklıkla çeşitli mikroorganizmaların ateroskleroz oluşumundaki rolleri üzerinde durulmaktadır. Çalışmamızda C. pneumoniae antikor seropozitifliği ile ateroskleroz ilişkisinin ortaya konulması amacıyla Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde ateroskleroz tanısı almış 71 erkek, 19 kadın toplam 90 kişiden oluşan hasta grubu ile, 41 erkek, 49 kadın toplam 90 kişiden oluşan kontrol grubu deneye alınmıştır.Hasta grubunun yaşları 45-87 arasında ve kontrol grubunun yaşları ise 42-84 arasında değişmekte idi. Her iki grup yaş, sigara içimi, hipertansiyon, diyabet, dislipidemi, aile öyküsü, ferritin düzeyleri, HsCRP düzeyleri ve obezite gibi risk faktörleri yönünden değerlendirildi. Dislipidemi, hipertansiyon ve HsCRP dışında risk faktörleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). C. pneumoniae antikor varlığı her iki grupta MIF ve ELISA yöntemleri ile araştırıldı. Hem ELISA hem de MIF yöntemleriyle çalışma grubunda 90 hastada (%100) antikor seropozitifliği tespit edildi. Kontrol grubunda ise ELISA yöntemiyle 82 (%91,1), MIF yöntemiyle 85 (%94,4) kişide antikor seropozitifliği saptandı. Hasta ve kontrol grubu arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is a chronic disease including numerous cell types and inflammatory responce characterized multiple plaque forming within arteries. Despite the recent developments, etiology is not clearly illuminated. In recent studies; the role of various microorganisms including C. pneumoniae were frequently investigated in atherosclerosis formation. In our study, in order to evaluate the relationship between C. pneumoniae antibody seropositivity and atherosclerosis, 71 male, 19 female totally 90 patient group diagnosed with atherosclerosis in Cumhuriyet University Hospital and 41 male, 49 female totally 90 control group were included in this research.The patient group ages were between 45-87 and the control group ages were between 42-84. Both groups were evaluated for risk factors such as age, smoking, hypertension, diabetes, dyslipidemia, family history, ferritin levels, hsCRP levels and obesity. Except dyslipidemia, hypertension and hsCRP no statistical difference was detected between two groups for risk factors(p>0,05). The presence of C. pneumoniae antibodies were investigated by MIF and ELISA in both groups. Antibody seropositivity was found 90 (%100) person in patients group by MIF and ELISA. In control group; antibody seropositivity was found in 85(%94,4) person by MIF method, in 83(%92,2) person by ELISA method.