Akciğer kanserli hastalarda yaşam kalitesi ve sosyal destek
Quality of life and social support in patients with lung cancer
- Tez No: 306284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma akciğer kanseri olan hastaların yaşam kaliteleri ile algıladıkları sosyal destek arasındaki ilişkiyi ve yaşam kalitelerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini 2011 Şubat-Mayıs tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi M. Kemal DEDEMAN Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Ünitesi ve Onkoloji Servisine başvuran, en az 3 ay önce tanı almış kemoterapi alan akciğer kanserli hastalar oluşturmuştur.Araştırmanın örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan ve katılmayı kabul eden toplam 55 hasta oluşturmuştur. Araştırmaya alınma kriterleri; 18 yaş ve üzerinde, en az ilkokul mezunu olmak, görme ve işitme ile ilgili duyu kaybı olmamak, iletişime ve işbirliğine açık olmak ve psikiyatrik bozukluğu olmamaktır.Verilerin toplanmasında anket formu (sosyo-demografik sorular ve hastalığa ait sorular), yaşam kalitesini değerlendirmek için; Ferrans ve Powers `Yaşam Kalitesi Endeksi Kanser Uyarlaması ? III (EORTC QLQ-C30)' ve hastaların algıladıkları sosyal desteği belirlemek için `Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) kullanılmıştır.Araştırmaya katılan hastaların ortalama yaşları 56.43±9.12 olarak bulunmuştur. %47.3'ü 51-60 yaş, %85.5'i erkek, %14.5'i kadın, %60.0'ı ilkokul mezunu olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Research with the perceived quality of life of patients with lung cancer and factors influencing the relationship between social support was carried out to determine.Population of the study between February to May 2011 Erciyes University M. Kemal Dedeman Oncology and Hematology Hospital, Oncology Service and Outpatient Chemotherapy Unit, the applicant for at least 3 months before consisted of patients diagnosed with lung cancer.Sample of the study and who agreed to participate in the research criteria established a total of 55 patients. Inclusion criteria were at least 18 years old and have graduated from primary school, vision and hearing loss related to the non-sensory, communication and cooperation, is not to psychiatric disorder.Data collection questionnaire (socio-demographic questions), to assess the quality of life; Ferrans and Powers 'Quality of Life Index Cancer Adaptation - III (EORTC QLQ-C30) and social support for patients to determine their' Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) are used.The mean age of patients was 56.43±9.12 in the survey. %47.3 51-60 years, %85.5 were male, %14.5 female, %60.0 was in primary school education.