1-aril-3-amino-1-propanon hidroklorür tipi mono mannich bazlarının konvansiyonel yöntem ve mikrodalga yöntemi ile sentezi ve sentezlenen bileşikler üzerinde stabilite çalışmaları
Synthesis of the mannich bases, which have chemical structure of 1-aryl-3-amino-1-propanon hydrochloride, by conventional method and microwave method and the stability studies of these synthesized compounds
- Tez No: 306285
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİSE İNCİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
1-Aril-3-amino-1-propanon hidroklorür Tipi Mono Mannich Bazlarının Konvansiyonel Yöntem ve Mikrodalga Yöntemi ile Sentezi ve Sentezlenen Bileşikler Üzerinde Stabilite ÇalışmalarıBu tez kapsamında sitotoksik/antikanser etkileri bilinen 1-aril-3-amino-1-propanon hidroklorür kimyasal yapısına sahip mono Mannich bazları konvansiyonel yöntem ve mikrodalga irridasyonu yöntemleri ile sentezlenmiştir. Söz konusu iki yöntem bileşiklerin oluşumunda reaksiyon süresi ve reaksiyon verimi açısından kıyaslanmıştır. Amaç elde edilen bilgiler ışığında ileride Mannich bazlarının sentezinde uygulanabilecek elverişli yöntemi belirlemektir. Ayrıca, bu çalışma ile sınırlı sayıdaki Mannich bazlarının mikrodalga yöntemiyle sentezi literatür kütüphanesine katkı sağlanacaktır. Bileşiklerin sentezinde amin kısmı; metilamin (T1), etilamin (T2), benzilamin (T3), propilamin (T4), bütilamin (T5), fenetilamin (T6) ve siklohekzilamin (T7) olarak değiştirilmiştir.Bu çalışmada ayrıca, sentezlenen Mannich bazlarının 2-merkaptoetanol ile fosfat tamponu içerisinde pH 7.4'de, 37 º C'de, biyolojik ortam taklit edilerek stabilite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı bu bileşiklerin sitotoksik etki mekanizmasının tiyol alkilasyonu olup olmadığının araştırılmasıdır.Sonuç olarak, bileşikler her iki yöntemle başarı ile sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları 1H NMR ile doğrulanmıştır. Mikrodalga yöntemi sentezlenen tüm bileşiklerde hem reaksiyon süresini kısaltmış (57.6-288 kat) hem de reaksiyon verimini (1.43-2.18 kat) artırmıştır. Stabilite çalışması sonucunda sentezlenen ve test edilen tüm bileşikler (T1-T7), 1-fenil-3-(2-hidroksietiltiyo)-1-fenil-1-propanon (T8)'u % 41.5-86 oranlarında oluşturmuştur. Bu da bileşiklerin sitotoksik/antikanser etki mekanizmasında tiyol alkilasyonunun rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Synthesis of the Mannich Bases, Which Have Chemical Structure of 1-Aryl-3-amino-1-propanon hydrochloride, by Conventional Method and Microwave Method and The Stability Studies of These Synthesized CompoundsIn this study, mono Mannich bases known with their cytotoxic/anticancer effects which have chemical structure of 1-aryl-3-amino-1-propanon hydrochloride were synthesized with conventional and microwave irridation methods. These two methods were compared in terms of reaction time and reaction efficiency in formation of compounds. The purpose is to determine the most convenient method in the synthesis of Mannich bases for further studies according to obtained information. In addition, this study will contribute to the literature library that has a limited number of microwave synthesis of Mannich bases. In the synthesis of compounds amine part was changed as methylamine (T1), ethylamine (T2), benzylamine (T3), propylamine (T4), buthylamine (T5), phenethylamine (T6), and cyclohexylamine (T7).In this study, also the stability studies of Mannich bases synthesized with 2-mercaptoethanol in phosphate buffer (pH 7.4) at 37 º C were performed by imitating biological environment. The purpose of this study is to investigate the cytotoxic action mechanism of these compounds is whether thiol alkylation or not.As a result of this study, compounds were synthesized by both methods successfully. Chemical structure of the synthesized compounds have been confirmed by 1H NMR. Microwave method has shortened the duration of the reaction (57.6-288 times) and also increased the yield of the reaction (1.43-2.18 times) in all compounds. All the compounds synthesized and tested formed the 3-(2-hydroxyethylthio)-1-phenylpropan-1-one (T8) in the rates of % 41.5-86 as a result of stability studies. This suggests that thiol alkylation may play a role in mechanism of cytotoxic/anticancer effect of these compounds.