Obez adölesanlarda erken mikrovasküler yaşlanmanın ve kardiyovasküler yaşlanmanın denetimi
The assessment of early microvascular aging and cardiovascular performance in obese adolescents
- Tez No: 306325
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÖÇAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş: Obezitenin erişkinlerde kardiyovasküler sisteme olan olumsuz etkileri iyi bilinmektedir. Adölesan dönemde bile kardiyovasküler performansın olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilir hipotezinden hareket ederek, bu çalışmada obez adölesanlarda erken mikrovasküler yaşlanma ve kardiyovasküler performansın denetimi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışma toplam 61 adölesan obez (29 hafif obez, 32 ağır obez) hastada yapıldı. Obez adölesanlarda olası kardiyovasküler etkilenme efor testi ve arteriyel tonometri ile ortaya konmaya çalışıldı ve kardiyovasküler bozulmayı etkileyen risk faktörleri tarandı. Kardiyovasküler risk faktörleri olarak; hipertansiyon, dislipidemi, glikoz metabolizması bozukluğu, abdominal obezite, karın içi yağ dağılımı, karaciğer yağlanması ve kronik inflamasyon denetimi hedeflendi. Arteriyel tonometri parametrelerini karşılaştırabilmek amacı ile kontrol grubu alındı (n:58).Bulgular: Çalışmamızda tüm obezlerin %80.3'ünde öglisemik hiperinsülinemi, %34.4 `ünde hipertrigliseridemi, bazal kan basıncı denetimi ile %24.5'inde sistolik, %16.3`ünde ise diyastolik hipertansiyon saptadık. Bazal kan basıncı ölçümünü normal saptadığımız çok sayıda olguda yaşam içi kan basıncı denetlemesinde sistolik yüklenme ile kendini gösteren maskeli hipertansiyon dikkati çekti. Çalışmamızda IDF kriterlerine göre olguların %27.8'inde metabolik sendrom saptandı. Obez olguların %31.1'inde saptanan karaciğerde yağlanması sıklığı hafif ve ağır obezler ile metabolik sendromu olan ve olmayan obezler arasında farklılık göstermiyordu. Kardiyovasküler performansı denetlediğimiz efor testi sırasında doğrudan ölçtüğümüz tek parametre olan efor zamanında obezitenin derecesi veya metabolik sendromun varlığı açısından fark saptamadık. Çalışmamızda vasküler tonometrik ölçümle belirlenen arteriyel sertlik lehine yorumlanan, nabız dalga hızını obez adölesanlarda aynı yaş grubundaki kontrol grubuna göre belirgin yüksek bulduk. Obez adölesanlarda arteriyel sertliği etkileyen parametreleri regresyon analizi ile incelediğimizde nabız dalga hızını etkileyen tek değişkenin preperitoneal yağ dokusu kalınlığı olduğunu gördük.Sonuç: Obeziteye bağlı erken vasküler yaşlanma adölesan dönemde başlayabilmekte ve bu etkilenme nabız dalga hızı artışı ile gösterilebilmektedir. Preperitoneal yağ dokusu artışı nabız dalga hızı artışı ile ilişkili önemli bir parametre özelliği göstermektedir. Preperitoneal yağ dokusu visseral yağ dokusuna benzer şekilde kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili görünmektedir. Preperitoneal yağ dokusu ile kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişkinin daha iyi ortaya konabilmesi için geniş serili prospektif kontrollü çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Adverse effects on cardiovascular system of obesity in adults are well known. Based on the hypothesis that there may be adversely affected cardiovascular performance even in adolescent period, in this study it was aimed that to evaluate early microvascular aging and cardiovascular performance in the obese adolescents.Study design: Total 61 adolescent obese (29 mildly obese, 32 serious obese) were evaluated in this study. We were aimed to reveal the potential cardiovascular exposure in the obese adolescents by arterial tonometry and treadmill test and to screen the cardiovascular risk factors. Cardiovascular risk factors; hypertension, dyslipidaemia, impaired glucose metabolism; abdominal obesity, intra-abdominal adipose tissue distribution, hepatosteatosis and chronic inflammation were aimed to control. Control group was included in the study to compare parameters of the arterial tonometry (n: 58).Results: In our study there were 80.3% euglycemic hyperinsulinemia, 34.4% hypertriglyceridemia, 24.5% systolic, 16.3% diastolic hypertension with basal blood pressure measurement in obese patients. It was noticed that we found masked hypertension characterized by systolic load in the ambulatory blood control in many cases who?s had normal basal blood pressure measurement. According to the IDF criteria, 27.8% of patients' had metabolic syndrome. There were 31.1% percent hepatic steatosis in obese patients, this frequency was not different between mild and severe obese and obese with or without metabolic syndrome. We evaluated cardiovascular performance during treadmill test; maximum exercise time, which is the only parameter directly measured, was not showed difference associated with the degree of obesity or the presence of the metabolic syndrome. We evaluated arterial stiffness by arterial tonometry in this study, and we found that; pulse wave velocity in obese adolescents was significantly higher than the control group in the same age. Preperitoneal adipose tissue thickness was the single variable which affecting the pulse wave velocity on the regression analysis.Conclusion: Early vascular aging due to obesity may begin in the adolescent period and this can be detected by increased pulse wave velocity. Preperitoneal adipose tissue thickness is an important parameter which associated with increased pulse wave velocity. Preperitoneal adipose tissue appears to be associated with the risk of cardiovascular disease like visceral adipose tissue. Prospective, controlled studies are needed for better understanding of the relationship between the preperitoneal adipose tissue and the cardiovascular risk factors