Hafif ve ağır polipropilen yamanın ilioinguinal sinir üzerine etkisi
The effects of heavyweight and lightweight polypropylene meshes on ilioinguinal nerve
- Tez No: 306341
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KUTERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Fıtık onarımları cerrahide önemli bir yer tutmaktadır. Onarımda kullanılan yamalara bağlı oluşan komplikasyonların azaltılmasına yönelik çabalar devam etmektedir. Bu süreçte geliştirilen hafif yamaların etkileri çok sayıda çalışmaya konu olmaktadır.Hastaların hayat kalitesini etkileyen ameliyat sonrası kronik ağrının etiyolojisinde de yama kullanımının veya yama ile tuzaklanmış inguinal bölge sinirlerin rolu olduğu düşünülmektedir. Bizde çalışmamızda hafif ve ağır polipropilen yama kullanarak ilioinguinal sinir üzerine etkilerini araştırdık.Çalışmada 16 adet, erkek Yeni Zelanda cinsi tavşan kullanıldı. Deney hayvanları 6 ve 10 adet olacak şekilde ikiye ve kendi içlerinde sol ve sağ inguinal bölge olarak 4 gruba ayrıldı. İlk 6 hayvanın sol inguinal bölgesi kontrol grubu, sağ inguinal bölgesi sham grubu olarak,diğer 10 hayvanın sol inguinal bölgesi hafif yama ve sağ inguinal bölgesi ağır yama grubu olarak belirlendi. Sham ve yama gruplarında ilioinguinal sinir eksplore edildi. Yama kullanılan gruplarda sol ilioinguinal sinir üzerine hafif yama (Ultrapro®) ve sağ ilioinguinal sinir üzerine ağır yama (Prolene ®) serildi. 3. ayda tüm hayvanlara bilateral inguinal insizyon yapıldı ve bilateral ilioinguinal sinir eksplore edildi. Kontrol ve sham gruplarında ilioinguinal sinir, hafif ve ağır yama uygulanan gruplarda yerleştirilen yama ile beraber ilioinguinal sinir çıkarıldı.Alınan tüm örnekler iki parçaya ayrıldı. Parçalar ışık mikroskopunda incelenmek üzere iki farklı şekilde hazırlandı. İlioinguinal sinir ve çevre dokunun histomorfolojik analizi yapıldı ve miyelinli lif çapı, akson çapı, G-oranı (akson çapı/ miyelinli lif çapı), miyelin kalınlığı (miyelinli lif çapı- akson çapı) ölçüldü ve 4 µm?, 5-8 µm ve 9 µm ? çapı olan miyelinli sinir liflerinin sayısı belirlendi.Yama uygulanan her iki grupda miyelinli sinir lifi sayısında azalma, aksoplazmada dejeneratif değişiklikler, miyelin bütünlüğünde bozulma ve yırtılma, miyelinde vakuolizasyon, aksoplazmaya ve endonöriyuma doğru miyelinde kıvrımlanmalar (ondülasyon) ve myelin tabakalarında ayrılma gözlendi. Yama lifleri etrafında hücre infiltrasyonu, bağ dokusunda artış, bol sayıda fibroblast ve vakuolize sitoplazmalarıyla makrofajlar, mast hücreleri ve schwan hücre çekirdekleri izlendi. Ağır yama uygulanan grupta farklı olarak myelin kılıfta fokal kalınlaşmalar, miyelinde şişme ve yabancı cisim dev hücreleri ve sinir içindeki damarda staz ve koagulasyon izlendi.İlioinguinal sinirdeki morfometrik değerlere bakıldığında her iki yama için farklı sonuçlar bulundu. Ağır yamalarda sağlıksız kabul edilen liflerin yoğunlukta olması, miyelinde şişme, yabancı cisim dev hücrelerinin görülmesi, sinir içindeki damarlarda staz oluşması gibi nedenlerle, ilioinguinal sinirin ağır yamadan daha fazla etkilendiği ve ağır yamada kronik ağrının daha yüksek oranlarda görüleceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Hernia repair constitutes a major section of surgery. One of the main effort of ongoing research is to reduce the complication rate related to mesh application. The effects of newly developed light meshes are subject of many research studies.Mesh application and entrapment of nerves in ilioinguinal region are attributed to the postoperative debiliating chronic pain. In our study we investigated the effects of lightweight and heavyweight polypropylene meshes on ilioinguinal nerve.Sixteen male New Zealand rabbits are used in our study. The subjects are divided in to 2 groups comprising 6 and 10 animals as control and mesh group respectively and each group further divided as left and right inguinal regions. In the first group containing 6 animals, right inguinal regions are assigned for sham operations and left inguinal regions assigned for controls while the right inguinal regions are assigned for heavy weight mesh and left inguinal regions assigned for light weight mesh in the second group containing 10 animals. İlioinguinal nerves of sham and mesh subjects are explored. Lightweigt mesh (Ultrapro®) on the left and heavyweight mesh (Prolene ®) on the right are draped on ilioinguinal nerves of the mesh applied animals. On the 3rd month, ilioinguinal nerves are explored bilaterally via bilateral inguinal incision. İlioinguinal nerves are excised together with the mesh in mesh applied groups and alone in sham and control groups.All tissue samples splitted in two pieces and prepared with two different ways to be examined under light microscope. İlioinguinal nerves and surrounding tissues undergone histomorphological examination for diameters of myelinated fibers, axon diameters, G-ratio, (axon diameter/myelinated fiber diameter), myelin thickness (myelinated fiber diameter- axon diameter) measurements and nerve fibers are grouped according to diameter; ? 4 µm, 5-8 µm and ?9 µm.Common histologic changes observed in both mesh groups (lightweight and heavyweight) are; reduced number of myelinated nerve fibers, degenerative changes in axoplasm, disruption and degeneration in myelin integrity, vacuolization of myelin, myelin ondulation to the axoplasm and endoneurium and disruption of myelin layers. Increase in connective tissue, abundant fibroblasts, macrophages with vacuolized cytoplasm, mast cells, schwan cell nuclei and cell clusters around the mesh are also commonly observed. Focal thickening of myelin sheath, swelling of myelin, foreign body giant cells and stasis with coagulation in vascular structures of the nerves are the distinct changes observed in heavymesh group.Morphometric parameters of ilioinguinal nerve demonstrate discrete results. Due to abundancy of pathological fibers, swelling of myelin, presence of foreign body giant cells, stasis in vascular structures of the nerves, it is concluded that ilioinguinal nerve is significantly effected from heavyweight mesh and chronic postoperative pain is expected to be more common with heavyweight mesh application.