Sıçan modelinde yorucu egzersizin karaciğer rejenerasyonuna etkisi
Effect of exhaustive exercise on liver regeneration in rat model
  1. Tez No: 306342
  2. Yazar: ELVAN ONUR KIRIMKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAAN KARAYALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Egzersiz organizmada metabolizma hızının ve enerji tüketiminin arttığıfizyolojik bir durumdur. Egzersizle birlikte birçok sitokin, hormon ve büyümefaktörü sentez ve salınımı artar. Egzersizle arttığı bilinen faktörler arasında HGF veIL-6'da vardır. Karaciğer rejenerasyonu TNF, HGF, IL-6, TGF? ve TGFß gibi çoksayıda faktörün yer aldığı ve hepatositlerin proliferasyonuyla karakterize bir süreçtir.Karaciğer rejenerasyonu, karaciğer transplantasyonu, agresif karaciğer rezeksiyonlarıve akut hepatitlerde gerçekleşir. Çalışmada yorucu egzersizin karaciğerrejenerasyonu üzerine etkisi incelendi. Deney grubundaki 12 Wistar albino sıçana%70 hepatektomiden 24 ve 48 saat sonra iki kez koşu bandında yorucu egzersizyaptırıldı. Kontrol grubundaki 12 Wistar albino sıçana %70 hepatektomi yapıldıktansonra egzersiz yaptırılmadı. Tüm deneklere parsiyel hepatektomiden 72 saat sonratamamlayıcı hepatektomi yapıldı. Her sıçan için total hepatektomi sırasında veparsiyel hepatektomi yapıldığı sıradaki gram beden kütlesi başına düşen karaciğerkütlesi hesaplanıp oranlanarak rejenerasyon indeksleri hesaplandı. Histokimyasal veimmünhistokimyasal incelemede hepatositlerdeki rejeneratif değişiklikler, mitozsayıları ve Ki-67 boyanma düzeyleri belirlenip karşılaştırıldı. Grupların rejenerasyonindeksleri ortalamaları deney grubunda 2.02 (1.29-2.68) ve kontrol grubunda 2.42(2.05-2.75) bulundu (p=0.007). Deney ve kontrol gruplarının parsiyel hepatektomimateryalleri arasında hepatositlerdeki rejeneratif değişiklikler (p=0.11), mitozsayıları (p=0.08) ve Ki-67 boyanma oranları (p=0.32) bakımından istatistikselfarklılık saptanmadı. Deney ve kontrol gruplarının total hepatektomi materyalleriarasında rejeneratif değişiklik puanları (p=0.84) ve Ki-67 boyanma oranları (p=0.20)bakımından istatistiksel fark saptanmadı. Mitoz sayıları ortancası deney grubunda11.5 (5-27) olurken kontrol grubunda 26 (8-42) bulundu (p=0.01)Bu bulgular doğrultusunda yorucu egzersizin hayvan modelinde karaciğerrejenerasyonunun hızını mitoz sayısı ve kütle artışı açısından olumsuz etkilediği,rejeneratif değişiklikler ve Ki-67 boyaması açısından da etkilemediği saptandı.Bakılan dört parametreden hiç biri yorucu egzersizin karaciğer rejenerasyonunaolumlu etkisi yönünde değildir. Konuyla ilgili plazma incelemeleri veimmünhistokimyasal incelemeler de yapılıp daha objektif ve geniş boyutlu verilersağlandığında, bu alandaki araştırmaların karaciğer cerrahisi geçiren hastaların klinikbakımına katkısı olabilir.
Özet (Çeviri)
Exercise is a physiological action that metabolic rate and energy consumptionof the body increase. Exercise induces production and secretion of many cytokines,hormones and growth factors. HGF and IL-6 are the most known products. Liverregeneration is a process that is characterized by hepatocyte proliferation. HGF, IL-6,TGF? and TGFß take place in this process. Liver regeneration apppearently occursafter lver resections, liver transplantations and acute hepatitis. In this study weanalysed the effect of exercise on liver regeneration. In the experimental group 12Wistar albino rat had run on treadmill 24 hours and 48 hours after %70 hepatectomyuntil exhaustion occurs. Control group did not take exercise. Total (complementary)hepatectomy was performed 72 hours after %70 hepatectomy. Regenerative indexaccording to the liver mass per gram body mass was calculated for rats after both%70 and total hepatectomy. Mean regenerative index of experimental group was2.02 (1.29-2.68) and mean regenerative index of control group was 2.42 (2.05-2.75)(p=0.007). Histolochemical and immunhistochemical examinations of partialhepatectomy specimens showed no statistically significant difference between groupsaccording to regenerative changes (p=0.11), mitosis count (p=0.08) and Ki-67staining (p=0.32). Histolochemical and immunhistochemical examinations of totalhepatectomy specimens showed no statistically difference between groups accordingto regenerative changes (p=0.84) and Ki-67 staining (p=0.20). While median mitosiscount in the total hepatectomy specimens of exercise group was 11.5(5-27), medianmitosis count in the total hepatectomy specimens of the control group was 26(8-42)and difference was significant (p=0.01).In accordance with these results it was concluded that exhaustive exercise hadnot improved liver regeneration after partial hepatectomy. Regenerative changes andKi-67 staining did not differ between groups but mitosis counts and liver weightincrease were better in control group. Further investigations including bloodsampling and immunohistochemical analyses are needed to reveal the positive andnegative effects of exercise by different exercise modalities. These can bringchanges in patient care in liver surgery units.