Hasta tasarrufları ve organ vasiyeti
Patient's disposals and testament of organ
- Tez No: 306444
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Hasta tasarrufları, tez çalışmasının ana konusunu oluşturmaktadır. Bu tasarruflar, önceden hazırlanmış hasta direktifleri (sağlararası hasta tasarrufları) ve vasiyetname (ölüme bağlı hasta tasarrufları) olarak iki bölüm halinde sınıflandırılmıştır. Önceden hazırlanmış hasta direktifleri ise, yönlendirici hasta direktifleri ve sağlık hizmeti vekili şeklinde ikiye ayrılmıştır. Ayrıca, organ vasiyeti Türk Hukuk Sistemine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of the thesis is patient?s disposals. These disposals are categorized into two sections which are advanced directives and testament. Advanced directives are divided into instruction directives and health care proxy. Also, testament of organ are analyzed according to the Turkish Law System.