Mehmet Atilla Maraş'ın hayatı, şiirleri ve sanatı üzerine bir araştırma
A research on life, poems and art of Mehmet Atilla Maraş
- Tez No: 306446
- Danışmanlar: DR. AHMET ÖZPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Şair ve yazar Mehmet Atilla Maraş'ın hayatının ve şiirlerinin araştırılması konusunda yapılan, şairle ilgili monografik bilgi vermeyi amaçlayan bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairin hayatı, mizacı ve eserlerine; ikinci bölümde sanat, dil, şiir ve edebi şahsiyetler hakkında görüşlerine; üçüncü bölümde ise şiirlerinin içerik, şekil ve dil yönünden incelenmesine yer verilmiştir. Şairin hayatı, eserleri, sanatı, dil ve edebi şahsiyetler hakkındaki görüşleri, çeşitli zamanlarda kendisiyle yapılan söyleşilerden, eserlerinden, kaynak kitaplardan ve internet sitelerinden derlenerek oluşturulmuştur. Şairin tüm şiirleri içeriğine göre sınıflandırılmış, tespitlerde bulunulmuş ve yargılara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which is prepared for analyzing the life and poems of Mehmet Atilla Maraş, has aim to introduce monograph information about the poet, consists of three chapters. At the first chapter of the poets?s life, humor and studies; at the second chapter his opinions on art literary language, poetry and literary personalities; and also at the third chapter the studies on his poems among content, style and literary language have been included. Life story of poet, his opinions on art, literary language and personalities, his studies are composed by the interviews mode with him at different times, from his studies, resource books and internet sites. All poems of the poet have been classified by subject, various findings have been made, result have been found and reached a conclusion.