Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde kolektif özgürlükler perspektifinden Türkiye'de Alevilerin durumu
The situation of Alevis in Turkey from the perspective of collective freedom, in the European Union accession process
  1. Tez No: 306447
  2. Yazar: YAVUZ TOMBAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK AYGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Avrupa Birliği'nin azınlık anlayışı ve Alevileri ve Aleviliği nasıl algıladığı, her yıl AB Komisyonu tarafından düzenli olarak yayınlanan ilerleme raporlarındaki Aleviliğin yeri, Türkiye'de Alevilerin mevcut durumu, kendilerini neden kurucu unsurlar arasında gördükleri, çözülmeyi bekleyen problemleri ortaya koyup, çözüm önerileri sunmak bu çalışmanın temel amacıdır. Kapsamlı bir Alevi analizi yapmak için geçmişin derinliklerine ve ayrıntılarına dalmak gerekmektedir. Bu çalışmada AB'nin Alevilere bakış açısı incelendiği için çalışma son yüzyıl ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışmanın temel metodunu konuyla ilgili yayınlanmış kitap, makale, dergi, broşür, basın açıklaması, gazete yazıları ve görsel malzemeler oluşturmaktadır.Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bölümde azınlık kavramı çerçevesinde, azınlık tanımına ve azınlık çeşitlerine yer verilmiştir. Azınlık çeşitleri olarak etnik, dinsel, dilsel ve ulusal azınlıkların tanımı yapılmıştır.İkinci bölümde AB'nin azınlıklara bakış açısı incelenmiştir. Bu bölümde AB'de azınlık haklarının gelişimi, AB'yi yakından etkilediği için AK'nin bu konuda yaptığı çalışmalar, Birliğin hukukunda azınlık haklarının nasıl algılandığı, Maastricht, Amsterdam ve Nice gibi temel antlaşmalar, AB kurumları tarafından yapılan çalışmalar ve AB'ye üye bazı devletlerdeki azınlık hakları değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde kolektif özgürlükler perspektifinden Alevilerin Türkiye'deki durumu incelenmiştir. İnceleme sırasında önce kolektif özgürlüklerin tanımı yapılmış, Türkiye'deki azınlık haklarına değinilmiş ve Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemlerindeki Aleviler incelenerek Alevilerin azınlık kapsamına girip giremeyeceği değerlendirilmiştir. Yine bu bölümde Alevilerin günümüzdeki durumu ve problemlerine de yer verilmiştir. Ayrıca AİHM'nin Alevilerle ilgili verdiği bir karar, Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu Türkiye Raporu, AB Komisyonu İlerleme Raporları ve Alevi Çalıştayları Nihai Raporu da çalışmanın bu kısmında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to show how the European Union comprehends minorities and Alevis, the current situation of Alevis, and to offer solutions for the problems expected to be solved.To do a comprehensive analysis of Alevis requires diving into the depth and details of the past. The study has been restricted to the last century owing to the fact that we have studied the perspective of the EU to Alevis in this study.The books, articles, journals, and printed matters relavant to the issue have constituted the main method of the study. There are three chapters in the study. The first chapter in the framework of minority concept has presented the definition and kinds of minority. As kinds of minority, ethnic, religious, linguistic and national minorities have been defined. In the second chapter the perspective of the EU to minorities has been examined. In this part, the development of minority rights in the EU, the studies related to the issue carried out by Council of Europe because of affecting the EU closely, the perception of minority rights in the EU law, the main treaties such as Maastricht, Amsterdam and Nice, the studies brougt about by the EU bodies and minority rights in some EU member countries have been evaluated. In the third chapter the situation of Alevis in Turkey from the perspective of collective freedom has been examined. Initially, collective freedom has been defined during the examination. Then minority rights in Turkey and Alevis throughout National Struggle and Republican periods have been studied whether they have been minority or not. In this chapter also the current problems of Alevis have been assessed. A decision given by European Court of Human Rights, the report for Turkey prepared by European Commision against Racism and Intolerance, progress reports by European Commision and the final report of Alevi initiatives have been evaluated as well.