Dersim olayında Cumhuriyet hükümetlerinin uyguladığı strateji
The strategy which followed in Dersim rebellion by goverment of the Republic
- Tez No: 306502
- Danışmanlar: DR. RAMAZAN TOPDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde, bir gözlem yapılmıştır. Gözlem konusu nesne, devletin Dersim ile ilgili birikimidir. Dersim ile ilgili gözlemler, değerlendirmeler, raporlar, tutanaklar, kararnameler, resmi gazeteler, kanunlar ve hatıratlar tahlil edilerek Dersim olayında Cumhuriyet hükümetinin bir strateji izleyip izlemediği belirlenmeye çalışılmıştır. Tezde Dersim metinlerinin içeriği, neden 1935 yılının beklendiği, ne gibi çalışmaların gerçekleştirildiği, bir strateji olup olmadığı, varsa stratejinin hangi değerlere dayandığı ve neleri hedeflediği araştırılmıştır. Çalışmada 1935 ve 1937 yılları arasındaki dönem ele alınmıştır.Dersim, 1920'li yıllarda Anadolu coğrafyasında dönüşüm hamlesi yaşanırken, coğrafi derinliği ve yaşam tarzı nedeniyle, inkılapların ulaşamadığı bir coğrafyadır. Yeni rejim, Dersim'i ülke standartlarına taşımak istemiş ve bunun için bir takım girişimlerde bulunmuştur. Bu amaçla 10 yılda 7 Dersim çalışması hazırlanmış, 14 gün içerisinde 3 kanun ve 1 bakanlar kurulu kararı çıkarılmıştır. Tunceli'nin il yapılmasından, Elazığ'da ticaret borsası kurulmasına kadar geniş bir yelpazeye yayılan bu girişimler, belli bir ıslahat programı çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Islahat programının hedefleri Dersim'e medeniyet-refah getirilmesi, Dersimlilerin vatandaşlık yükümlülüklerini ülkenin diğer bölgeleri ile eş şekilde yerine getirmeleri, asayiş odaklı geri kalmışlık probleminin giderilmesi ve milli birliğin sağlanması düşüncesi olarak kısaca ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
An observation is made in this thesis. The accumulation of the state about Dersim is the subject of this observation. Evaluations, observations, reports, transactions, orders, official journal, laws and memories are analyzed to determine if government of the Republic followed any strategy or not. Content of the texts about Dersim, reason of waiting 1935, what sort of studies were carried out, if there was a strategy or not, which values the strategy depended on, target of that strategy are investigated.During 1920s, while there was a transformation in Anatolia, Dersim was the area which revolutions could not reach because of the depth of its geography and its lifestyle. New regime wanted to carry Dersim to the standards of the country and made some attempts. During 10 years, 7 reports about Dersim were prepared, 3 laws were legislated and a cabinet decision was made to achieve that target. A wide range of attempts, such as making Tunceli a city, establishing exchange market in Elazığ, were carried out within a reform programme. Bringing civilization and welfare to Dersim, ensuring the people of Dersim to perform same civic duties with citizens of other areas, overcoming the problem of underdevelopment based on public order, the idea of national unity can be expressed briefly as the aims of this programme.