Çin Halk Cumhuriyeti'nin sahip olduğu güç unsurları çerçevesinde geçmişinin, bugünün ve geleceğinin değerlendirilmesi
Evaluating past, present and future of people's Republic of China?s power elements in its own available structure
  1. Tez No: 306534
  2. Yazar: HASAN KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Napolyon'a atfedilen bir söze göre ?Orada uyuyan bir dev var, Çin. O devi uyandırmayın zira bir gün Çin uyanırsa bu gelişme dünyayı sarsabilir?, Bu sözlerin yüzyıllar önce işaret ettiği gibi, Çin Halk Cumhuriyeti, sahip olduğu tarihi, kültürel ve sosyo-ekonomik potansiyellerini harekete geçirmiş ve yeniden yükselişe geçmiştir. İçinde bulunduğumuz dönemde, dünya ekonomisi durgunluk göstermesine rağmen, Çin'in ortaya koyduğu ekonomik gelişme, birçok literatürde, uyuyan devin uyanması, ejderhanın tırnaklarını bilemesi, yeni bir süper gücün doğması gibi ifadelerle çokça üzerinde durulan bir konu olmaya başlamıştır. Ayrıca 1990'lardan sonra ortaya çıkan ABD'nin çektiği, tek kutupluluğun yol açtığı küreselleşme sancıları, bölgesel milli devletlerin ortaya çıkması ve son olarak bu ülkenin başta Ortadoğu olmak üzere dünya enerji kaynaklarına el koyma girişimleri, dünya ekonomisi, siyaseti ve askeri dengeleri açısından, dikkatlerin Çin Halk Cumhuriyeti'ne çekilmesini de beraberinde getirmiştir.ÇHC'nin küresel bir rol oynayıp oynamayacağı, tek bir ses olarak konuşup konuşamayacağı ve var olan yapıların, yeteneklerin ve vasıtaların, Çin Halk Cumhuriyeti'ni, küresel bir güç haline getirip, getiremeyeceği konusunda, önemli şüpheler vardır. Bu tez çalışmasında Çin Halk Cumhuriyeti'nin sahip olduğu potansiyel ve sınırlayıcılar gözden geçirilerek, ülkenin geçmişi, bugünü ve gelecekteki muhtemel durumu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
According to a speech attributed to Napoleon ?There is a sleeping giant, China. Don?t wake the giant, because that development could one day shake the world?, As these words once suggested hundreds of years ago; People's Republic of China has started to rise again, using it?s historical, cultural and socio-economic potentials. China?s economical development ?in spite of the stagnant world economy has been considered as the waking up of the sleeping giant, grinding of the dragons claws and rise of a new super power in many literatures. Furthermore, the appearance of globalization contractions created by the mono-polarization led by USA after 1990?s, regional national nations and finally USA?s policy to seize the energy sources of other nations especially the middle-eastern nations; has orientated the economical, political, militaristic balance?s attention on People's Republic of China.There are some important suspicious about the possibility of China?s playing a global role, talking as a whole nation and the possibility of China becoming a global power using its available structure, instruments and abilities. This work will focus on the country of China?s past, present and its possibility situation in the future in light of its potential and limitations.