Yarım kalan Kıbrıs
The Cyprus which leave alone
- Tez No: 306558
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kıbrıs konusu bilindiği üzere defalarca işlenmiş yoğrulmuş incelenmiş olmasına rağmen henüz kati bir neticeye vardırılamamış bir konudur. Yapmış olduğum bu çalışmada Kıbrıs konusunun önemi hakkında olmakla birlikte ne gibi alternatif çözümler üretilebilir sorusunun cevabını aradım.Konuya Kıbrıs'ın tarihi ve coğrafi genel geçer bilgileri ile başlarken stratejik öneminden Kıbrıs'ın ne zaman sorun olduğuna kaç yıldır çözüm arayışı içinde olunduğuna ve Kıbrıs'ın ikiye bölündükten sonra neden Türk tarafının dünya tarafından tanınmazken Rum tarafının tanındığına kadar bütün konuları mercek altına alamaya çalıştım. Bu konuda esas dikkat edilmesi gereken husus ise dünya konjonktüründe Kıbrıs'ın durumunun önemi nedir? Hangi ülkeye ne gibi faydalar sağlamaktadır? İlk etapta çok karışıkmış gibi gelen bu çözümlenememiş konu aslında çok basit nedenlere dayatılıp çözümsüzmüş gibi gösterilmektedir. Çünkü Kıbrıs'ın bu konumundan faydalanan süper güçler bugün de hala buradan stratejik rant sağlamaktadırlar ki Kıbrıs'ın jeopolitik konumu buna oldukça elverişlidir.Yaptığım araştırmalarda objektif olamaya çalışmakla birlikte burada yaşayan Türklere nasıl haksızlık yapıldığını göstermek üzere bir çalışmada bulundum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşayan vatandaşların dünya üzerinde tanınan hiçbir kimliklerinin olmadığı gerçeğiyle yaşamak zorunda bırakılmıştır. Bir diğer açıdan bakıldığı zaman koyulan ticari ve ekonomik ambargolarla ithalat ve ihracata kapalı bir ülke haline getirilen KKTC globalleşen dünyanın da dışında bırakılmak istenmiştir. Bu sebeplerden dolayı KKTC de doğan ve KKTC vatandaşı olan bir insanın asla dünya tarafından kabul gören bir uluslararası organizasyonda yer alması mümkün değildir. Buna spor, sanat, siyasi, ekonomik hatta insani yardım kuruluşları da dahildir. Bu durumda sadece bir ülkeyi değil bu ülke üzerinde yaşayan yüzbinlerce insanı göz ardı etmiş olan süper güçler ve onların yardımcı devletleri, KKTC devleti vatandaşlarının da her türlü uluslararası haklarını ihlal etmiş olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The ıssue of the thesis is about the Cyprus. I tried to explain what is the main problem about the Cyprus and why the other countries do not recognize the Turkish Republic of North Cyprus. What is the importance of the Cyprus? Why the süper power countries interst with it? I tried to explain those questions as possible as I can.I entered the subject with geographical locatıon startegic location and history of the Cyprus. Those informations are general information for this subject. Specially the strategic location is very importnat for the süper power countries. When we look at the location of the Cyprus it is very close to middle east and Israel. Specially U.S.A the close friend of Israel intrested about the cyprus. The people who are the citizens of T.R.N.C. are not recognize by the other countries. This is the reason why the T.R.N.C can not trade the other countries and can not improve their selves with out Turkey. North Cyprus citizens can not enjoy to any international organizations. That means yo do not accept those people on the earth. The World is going to be globate but Cyprus is except this formation. They can not accepted by any international politicalor sportive oorganizations.I tried to be objective while ı prepare this subject. Ofcourse ı tried to Show injustice about the cyprus problem. Be cause there more than two hundered thousand of people cen not proof they are alive and they can not use thei human rights like other counries citizens.