Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın çocuk şiirlerinin imgesel dil becerisine katkısı
The Contribution of Fazıl Hüsnü Dağlarca's child poems to imaginary language skills
  1. Tez No: 143708
  2. Yazar: İBRAHİM KIBRIS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
ÖZET Deneysel bir nitelik taşıyan bu araştırma; amaç, önem, problem denence ve sınırlılıkların belirtildiği Giriş Bölümü, Çocukta Dil Gelişimi- İmge ve İmgesel Dil Becerisi, İmgesel Dil Becerisinin Geliştirilmesine Yönelik Olarak Hazırlanan Eğitim Durumlarıyla İlgili Özellikler, Yöntem, Deneysel Çalışmayla İlgili Bulgular ve Sonuç bölümü olmak üzere, altı bölümden oluşmaktadır. Bu araştırmada; Fazıl Hüsnü Dağlarca' mn çocuk şiirlerinin ilköğretim okulu öğrencilerinin imgesel dil becerisine katkısı olup olmadığının sınanmasını amaçlanmıştır. Bu araştırma sonunda şu sorulara yanıt aranmıştır: 1. Fazıl Hüsnü Dağlarca'nm çocuk şiirleriyle gerçekleştirilen eğitim-öğretim sürecinin ilköğretim okullarının 5. ve 7. sınıflarında okuyan öğrencilerin imgesel dil becerilerine katkısı nedir? 2. Fazıl Hüsnü Dağlarca'nm çocuk şiirleriyle gerçekleştirilen eğitim-öğretim sürecinin; verilen duruma uygun örnek cümleler yazma, yarım bırakılmış bir öykünün bitirilmesi ve bağımsız bir kompozisyon yazmaya yönelik olarak ilköğretimin 5. ve 7. sınıflarında okuyan öğrencilerin imgesel dil becerilerine katkısı nedir? 3. Fazıl Hüsnü Dağlarca'nm çocuk şiirleriyle gerçekleştirilen eğitim-öğretim sürecinin; ilköğretimin 5. ve 7. sınıflarında okuyan öğrencilerin kullandıkları imgesel dil örneklerine nitelik yönünden katkısı nedir? 4. Fazıl Hüsnü Dağlarca'nm çocuk şiirleriyle gerçekleştirilen eğitim-öğretim sürecinden geçmiş olan öğrencilerin yazma uygulamalarında, oluşturulması kolay olan imgesel dil örnekleriyle, oluşturulması daha zor olan imgesel dil örnekleri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark var mıdır? Araştırmada, söz konusu denenceleri doğrulamak amacıyla; araştırmacı tarafından önce kimi değişkenler göz önüne alınarak araştırmanın yürütüleceği okullar ve sınıflar belirlenmiş, daha sonra da Fazıl Hüsnü Dağlarca' mn çocuk şiirlerinden seçilmiş, 5. sınıflar 357için 10, 7. sınıflar için 10 olmak üzere toplam 20 şiirle ilgili olarak eğitim durumları hazırlanmıştır. Başvurulan uzman kamlarım ışığında, bilişsel, duyuşsal hedef ve davranışları içine alan eğitim durumları, haftada iki ders saati ölçü alınarak tasarlanmıştır. Ayrıca eğitim durumlarıyla ilgili davranışların belirlenmesinde, deneysel çalışma süresince kazandırılması gereken yazılı-sözlü anlatım ve dilbilgisiyle ilgili davranışlar da dikkate alınmıştır. Deney ve kontrol grubu olarak belirlenen gruplara başlangıçta üç test uygulanmıştır. Bu üç değişik test; Verilen Duruma Uygun Örnekler Yazma. İstenilen konuda Bir Kompozisyon Yazma ve Yarım Bırakılmış bir Öykünün Bitirilmesinden oluşmuştur. İstenmedik etkilerden arındırılması amacıyla kontrol ve deney gruplarının öğrenci sayıları, öğretmenlerinin kıdem ve bitirdikleri okul türleri de göz önüne alınmıştır. Ön testlerden elde edilen verilerin bilgisayar ortamında test edilmesiyle, deney ve kontrol gruplarının denk oldukları, aralarında anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. Daha sonra, 10 Kasım 2003 Pazartesi gününden başlanarak, 10 hafta süreyle deney gruplarıyla birlikte, seçilmiş olan şiirlerle ilgili hazırlanan eğitim durumları uygulanmıştır. Onuncu haftanın sonunda, başlangıçta uygulanan ölçme araçları, hem deney, hem kontrol gruplarına, son test olarak yeniden uygulanmıştır. Son testlerden elde edilen puanların, ön testlerde olduğu gibi, SPSS programının yüklü olduğu bilgisayar ortamında değerlendirilmesiyle karşılaştırmaları yapılmıştır. Her test içinde yer alan 1., 2. ve 3. uygulamalar, denencelerin sınanması amacıyla ayrı ayrı değerlendirilip deney ve kontrol grubu erişi ortalamaları bulunmuştur. Ayrıca toplam ortalamaların da alındığı bu testler“t”testiyle yoklamp anlamlı bir erişi farkının olup olmadığı test edilmiştir. Anlamsızlık düzeyinin 0.05 olarak alındığı bu testlerin kıyaslamasında, denence 1.2'de ve denence 3'te 5. sınıf deney grubu lehine önemli bir fark görüldüyse de, bu farkın istatiksel ölçüde anlamlı olmadığı görülmüştür. Bu denencelerin dışında kalan denencelerin; özellikle 7. sınıf deney grubunda bütün denencelerin doğrulandığı görülmüştür. 358Bu araştırmayla; Fazıl Hüsnü Dağlarca'nm çocuk şiirlerinden seçilen onar şiirin kullanılmasıyla eğitim-öğretim yapılan deney gruplarında, daha önceden Bolu ili olarak ortak bir zümre toplantısıyla belirlenen hedef, davranış, yöntem ve araç-gereçlerle geleneksel olarak eğitim yapılan kontrol gruplarına göre ölçmesi yapılmayan davranışlarda da önemli değişikliler olmuştur. Öğrencilerin yazılı anlatım becerileri hem biçim, hem de içerik yönünden olumlu yönde değişmiştir. Araştırmanın sonunda, sınanan denenceler yorumlanmış ve elde edilen bulguların ışığında yargılara varılmış, alanla ilgili kişi ve kuruluşlara önerilerde bulunulmuştur. 359
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This experimental research is constituted of six parts; Introduction, Development of Language Skills of Child-Image and Imaginary Language Skills, the Basic Principles that were considered while preparing the States of Education, Methodology, Results on the Experimental Research and Conclusion in which the aim, importance, hypothesis and limitations are asserted. This study aims at examining whether the child poems of Fazıl Hüsnü Dağlarca contribute to imaginary language skills of children or not. In the research, the answers of the following questions were looked for: 1. What is the contribution of educational and teaching process that is realized through Fazıl Hüsnü Dağlarca' s child poems on the imaginary language skills of the 5th and 7th grade students? 2. What is the contribution of educational and teaching process that is realized through Fazıl Hüsnü Dağlarca' s child poems on the imaginary language skills of the 5th and 7th grade students about writing sample statements for a given situation, finishing an incomplete story and writing on an independent subject? 3. What is the contribution of educational and teaching process that is realized through Fazıl Hüsnü Dağlarca' s child poems on the quality of the imaginary language examples of the 5* and 7th grade students? 4. In the writing samples of the students who were passed through an educational and teaching process that was realized through Fazıl Hüsnü Dağlarca' s child poems, does a significant difference exist between easily buildable imaginary language examples and relatively harder imaginary language examples in favor of the experiment group? In the research, to verify the hypotheses, the researcher, considering certain variables, at first, selected the schools and grades that this research is going to be applied, secondly, ten 360child poems of Fazıl Hüsnü Dağlarca for the 5th grade and ten more for the 7* grade school children were chosen and then states of education about those 20 poems were prepared. Under the light of experts' opinions, the states of education, that involve cognitive and emotional goals and behaviors, were designed by taking two class hours in a week. Besides, in determining behaviors that relate with the states of education, the ones on written-oral expression and linguistics, that should be earned during this experimental study, were also considered. At the beginning, three tests were applied to experiment and control groups. These three different tests were Writing According to a Given Situation, Writing on a Given Subject, and Finishing an Incomplete Story. In order to avoid from undesirable effects the number of students in experiment and control groups, the seniority of teachers and the kinds of schools that they graduated were also taken into consideration. As the consequence of a statistical analysis of data of these pre-tests by a computer, it was grasped that no significant difference existed between experiment and control groups. After that, for ten weeks, the states of education prepared with the selected poems, were applied to the experiment groups. At the end of the tenth week, the previous tests were reapplied to both experiment and control groups. Then, starting with Monday, November 10, 2003, for a 10-week period, the selected poems' states of education were applied. At the end of the 10th week, the measurement tools that were applied at the beginning were reapplied to both experiment and control groups as post-tests. The grades of the post-tests were compared through the computer programme of SPSS as it was done in the case of pre-tests. The 1st, 2nd and 3rd applications of each test were analyzed independently from each other and the averages of experiment and control groups and also averages of the outcomes were calculated. Besides, after calculating the total averages as well, these tests were reexamined with the“t”test to see if there exits a significant difference in the outcomes. In comparing these tests in which the level of insignificance was assumed to be 0.05, although a significant difference was seen on the side of the 5 grade experiment group in the hypothesis 1.2 and 3, this difference was not 361that significant in statistical terms. The other hypotheses, were verified especially for the 7th grade experiment group. With this research, using 10 selected poems of Fazıl Hüsnü Dağlarca for each experiment group, which were passed through a different educational and teaching process aims, important changes were found out in unmeasurable behaviors in comparison with the control groups which were traditionally educated through goals, behavior, methods, and tools that were previously determined by a collective commission meeting in Bolu. The writing skills of students in the experiment group changed positively both in terms of format and content. At the end of the study, the examined hypotheses were interpreted and under the light of gathered information various results were attained. Then, according to the results, some suggestions were presented to persons and institutions that concern the issue. 362