Yatırım bankalarının birleşmelerinde yabancıların rolü
The role of the foreigners in merger of investment banks in Turkey
  1. Tez No: 306582
  2. Yazar: NAİME İBİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez ile Türkiye'deki banka birleşmeleri açıklanmış olup, yabancılarla yapılan banka birleşmesinin yatırım bankası üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bankacılık sektöründe bankaları birleşmeye iten nedenler irdelenmiş, yatırım bankası açısından birleşme neden ve sonuçları anlatılmaya çalışılmıştır. Birçok sektörde gelişme göstererek dikkat çeken Türkiye'ye, proje finansmanı ve danışmanlık hizmetleri verme isteğiyle gelen yabancılar, sektörde yatırım bankacılığı alanında lider banka olmayı hedeflemektedirler.Yabancılar geldikleri ülkelere kendi teknolojilerini de getirerek, yerli bankaların teknolojik altyapı gelişimine katkıda bulunmakta, yeni birimler açarak banka yapılarını değiştirmekte, karlılığı arttırmakta ve elde edilen karı yurt dışına çıkartmayıp öz kaynaklarda tutarak ülke ekonomisine de katkıda bulunmaktadırlar. Yapılan çalışmalar, araştırma ve gözlemler ile Türkiye'deki yatırım bankası birleşmesinde de aynı etkilerin görüldüğü ancak rekabet konusunda geri kalındığı gözlenmiştir. Birleşmenin ilk yıllarında görülen bu olumlu gelişme ve iyileşmeler sonraki yıllarda düşüşe geçmiştir. Türkiye'de tarihi eskiye dayanmayan yatırım bankalarının, yabancıların da desteği ile ülkede sadece bu alanda hizmet veren banka türü olma düşüncesini de yerleştirdiğini görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bank mergers in Turkey and the effects of collaboration with foreign banks on investment banks are researched. In banking sector, the driving forces for merging banks are examined; cause and effects for merging in terms of investment banking are explained. Foreign investors that are coming to Turkey ? a country shows growth in numerous areas- with an intention of giving financial and consulting services for projects, aim becoming the leader banks in investment banking sector.Foreign investors brings their own technology to the countries which they invested so they help local banks to improve their utilities, change banks? structures by creating new units, raise profits and help the national economy by keeping the profit in borders. Researches clear that investment bank mergers in Turkey show the same effects except remaining behind in terms of competition. This development and improvement in first years of merging decrease in latter years. It is seen that, investment banks whose history is not old enough in Turkey, are planting the idea of becoming the only banks in this sector, with the help of foreign investors.