Türk halk oyunlarında oyun ve müzik ritmlerinin karşılıklı ilişkisi
Mutual relation to music rhythms and dance in Turk folk dances
  1. Tez No: 30660
  2. Yazar: NİHAL DUDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. FİKRET DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET 'Türk Halk Oyunlarında Oyun ve Müzik Ritmlerinin Karşılıklı İlişkisi" konulu bu çalışma İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı Türk Halk Oyunları alanında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; Türk Halk Oyunları ve anatomi hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; ritm ve müzik ilişkisi ele alınarak, örnek oyun figür ve müzikleri üzerinde inceleme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Türk Halk Oyunlarında oyun ve müzik ritmlerinin karşılıklı ilişkisi incelenmiş olup, örnek bir model ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MUTUAL RELATİON TO MUSIC RHYTHMS AND DANCE İN TURK FOLK DANCES Folk dances are a wide and rich assorted part at our culture. By today folklore researchers considered only the performing way of the dances and at the somatime music researchers did, only the musical notes. Unfortunately, the researches were not compotent in both field. Sufficient informations about the relationship between music and dance had not been brought up, because of not taking studies with the relevant musical notes and the dance into consideration. This study is a sample for education and instruction of the Folk Dances, it's expected that this study will reply the questions“How can a dance be taught or learned as an action”and will be assistance for folk dances. İn folk dances by using any technique and action points which are necessory performing a dance and also in considering musical note level, : rhythm level, stop level via different images on dance technique, all these needed keys are given to users due to aimed these dynamica to set on a permanent and concrete base. This study includes follows, 1- Totality of dance, music and stop in Türk Folk Dances 2- it's explained that which techniques must be given importance about dance technique. 3- It's explained that That Folk Dances which are the physical activity, exauined by anatomic.4- The tableous are formed from sauple dances that analyzing. 5- it's aimed to rise the ability of action, music and rhythm individually. 6- it's explained the importance for unity of step, music and rhythm levels and with people in the field. RELATION TO ANATOMY AND RHYTMIC STRUCTURE OF DANCES Using rhytmic of body means part of body should be used conve niently according to traditional manner of steps that perormed dances and according to rhythm of music Folk dances have kinetic characters in its base Consequentl, any kind of actions shows a sportive way of dances. This motionness moves all of the museles of body. However, some museles are acailaebla intensively working which are related to action point of dance. Adancer must know his body, museles and joint couposition to use rhytmic his body. So he can reflect the dances in different characters that performed and learned. There are many step transitions and. musical differencies even in its own structure of every kind of dance for this reason these elements should be followed, 1 - Folk dancer must know own body at first. 2- Folk dancer must know own anatomic and physiologic struc ture. 3- Folk dancer must knowtraditional manner featwes of the region that he performs or teaches.4- Folk dancer must well know musical rhythm and must be able to unit rhythm of music and rhythm of body. GENERAL VIEW TO TURK FOLK DANCES Folk dances contain many traditions, characteristics senses, thoughts, beliefs of people live in different regions in a country. They are also introductory about strivings against to nature and other creatures. As in any artistic events, dances describe the man. So as a result, it's felt that all the dances have big sensitive and depth meaning even today which coming from ancient forgetable day bay day. Dances has been existed of work activities in primitive societies and the obligatory artivities which should be lead by people to arrive, had determined contents of dances. İs the societies lead country life, folk dances are indicator of unity and totality. Folk dances are still an aim to keep and reunite the spoiled relations between people and destroyed balances in the today's city life RHYTMIC ANALYSIS OF DANCE STEPS İn this study the unity of dance steps are completely kept, it's aimed that sound of foot and its stress and rhythm are able to concretely be written on paper. İn this study the rhythm is essential, it's firmed by sensitivity importance on symbols. The dances are attentively selected from different kinds. The symbols are used for helping dance explanation and for explaininf the qualification of rhythms stresses.4- Folk dancer must well know musical rhythm and must be able to unit rhythm of music and rhythm of body. GENERAL VIEW TO TURK FOLK DANCES Folk dances contain many traditions, characteristics senses, thoughts, beliefs of people live in different regions in a country. They are also introductory about strivings against to nature and other creatures. As in any artistic events, dances describe the man. So as a result, it's felt that all the dances have big sensitive and depth meaning even today which coming from ancient forgetable day bay day. Dances has been existed of work activities in primitive societies and the obligatory artivities which should be lead by people to arrive, had determined contents of dances. İs the societies lead country life, folk dances are indicator of unity and totality. Folk dances are still an aim to keep and reunite the spoiled relations between people and destroyed balances in the today's city life RHYTMIC ANALYSIS OF DANCE STEPS İn this study the unity of dance steps are completely kept, it's aimed that sound of foot and its stress and rhythm are able to concretely be written on paper. İn this study the rhythm is essential, it's firmed by sensitivity importance on symbols. The dances are attentively selected from different kinds. The symbols are used for helping dance explanation and for explaininf the qualification of rhythms stresses.c) Explaining the musical note levels which are mutual to step actions and comparing to melody, rhytmic structure and note levels at rhythm of drum. As a result all, by comparing to melody, rhythm structure, rhythm of drum, step actionns, it's expected that a new dimension and view for developing a systematic education method. The study which is subjected“Mutual Relation to Music Rhythms and Dance in Turk Folk Dances”is prepared as a master thesis in the field of Turk Folk Dances in subdivision of İ.T.Ü Social Sciences institute, Fina Arts Principle Science. This study has three sections. İn first section, a general inormation about Turk Folk Dances and anatomy is mentioned. in second section, an examine is made about sample dance, music and stepaction by discussing relationship between rhythm and music. İn third section Mutual Relation to Dance and musical rhythms and a sample model and method are formed. Folk dances have kinetic characters in its base Consequently, any kind of actions shows a sportive way of dances. This motionness moves all of the museles of body. However, some muscles are acailable intensi vely working which are related to action point of dance. Adancer must know his body, museles and joint composition to use, rhytmic his body. So he can reflect the dances in different characters that performed and learned.