Ulusal ve uluslararası alanlarda futbol uyuşmazlıklarının çözümü
Dispute resolution systems in national and international areas
  1. Tez No: 306679
  2. Yazar: DİDEM SUNNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Sporun ve özellikle de futbolun her alanında meydana gelebilecek ihtilafların çözümü aşamasında yeni, adil ve hızlı bir yargılama sistemi gerekliliğinden yola çıkarak yalnızca spordan beslenen bir hukuk dalının oluşması kaçınılmaz hale gelmiştir.Bu tez çalışması, ihtilafların çıkış merkezinin doğru bir şekilde tespiti ile birlikte başvurulabilecek merciin doğru şekilde tayin edilmesi ve neticesinde söz konusu ihtilafın hangi çözüm metodlarından yararlanılarak çözüleceğinin belirlenmesine ışık tutma amacı ile kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It has come to a point where there is a serious necessity of a new, fair and fast rules of procedures. These procedures created a brand new branch of law which only deals with the disputes arising in conniection with sports and especially football areas.This thesis study is prepared to establish the origins of the disputes and also to determine the appealing authorities in order to resolve the disputes by using the right resolution systems.