İnsansız hava aracı pilotluk eğitiminin ulusal ve uluslararası düzeyde incelenmesi
Investigation of unmanned aerial vehicle pilot training at national and international level
  1. Tez No: 843992
  2. Yazar: ELİF VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD MELİH GÜLEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pilotaj Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanız hava araçları (İHA) içerisinde pilot bulunmayan, yer kontrol istasyonlarından kontrolü sağlanan sistemlerdir. Başlangıçta askeri amaçlar için kullanılan, günümüzde ise yaygınlaşıp keşif, gözlem, ilaçlama, taşımacılık, yangın söndürme gibi alanlarda kullanılan sistemler haline gelmiştir. Bu sebeple İHA piyasası hızla artmaktadır. Türkiye'de İHA teknolojisinin önemini kavramış ve bu alanda üretici ülkelerden biri haline gelmiştir. İHA teknolojisinin hızla artmasıyla birlikte bu konuda akademik çalışmaların sayısının hızla artmış olduğu görülmektedir. Bu gelişim ile insansız hava araçlarını uçurmak üzere pilot eğitimleri artmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, İHA'larla ilgili yapılmış olan akademik çalışmaların literatür taramasına yer verilmiştir. İkinci bölümde insansız hava araçlarının ilk örneklerinden günümüze kadar yaşanan gelişmeler ve sınıflandırmalar yer almaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye'de İHA pilotu nasıl olunur konusuna yer verilmiştir. Dördüncü bölümde uluslararası çerçevede iha pilotu eğitimlerine değinilmiştir. Beşinci bölümde operasyonel usullere yer verilmiş olup sonuç ve öneriler bölümleri ile tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAVs) are pilotless systems controlled from ground control stations. Initially used for military purposes, today they have become widespread systems used in areas such as reconnaissance, observation, spraying, transportation, and fire extinguishing. For this reason, the UAV market is increasing rapidly. Turkey has realized the importance of UAV technology and has become one of the producer countries in this field. With the rapid increase in UAV technology, it is seen that the number of academic studies on this subject has increased rapidly. With this development, pilot trainings to fly unmanned aerial vehicles have increased. In the first part of the research, a literature review of the academic studies on UAVs is given. The second section includes the developments and classifications of unmanned aerial vehicles from the first examples to the present day. In the third section, the topic of how to become a UAV pilot in Turkey is given. In the fourth chapter, UAV pilot trainings in the international framework are discussed. The fifth chapter covers operational procedures and the thesis is completed with the conclusion and recommendations sections.