Inventory of emissions from residential heating in Istanbul
İstanbul'da evsel ısınmadan kaynaklanan emisyon envanteri
  1. Tez No: 306752
  2. Yazar: TUBA SABİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da evsel ısınmadan kaynaklanan hava kirletici emisyonlar için bir emisyon envanteri hazırlanmıştır. 2009-2010 yılı kış mevsimi (Kasım - Mart) için, kükürt dioksit (SO2), azot oksitler (NOx), havada asılı partikül maddeler (PM10 ve PM2.5), karbon monoksit (CO) ve metan harici uçucu organik bileşikler (NMVOCs), karbon dioksit (CO2), nitroz oksit (N2O) and metan (CH4) gibi ana kirleticilerin emisyonları emisyon faktörleri kullanılarak hesaplanmıştır. Tüm kirleticiler için emisyonların mekansal dağılım haritaları 85 km x 170 km'lik bir çalışma alanı için bir coğrafi bilgi sistemi yardımıyla çizilmiştir. Emisyon hesaplarında iki yakıt türü; doğal gaz ve linyit dikkate alınmıştır. Kış aylarına ait doğal gaz ve linyitin mevsimlik toplam tüketim miktarları sırasıyla, 2,261,033,334 m3 ve 1,228,653 ton olarak bulunmuştur. SO2, NOx, PM10, PM2.5, CO, VOC, CO2, N2O and CH4 için toplam kış mevsimi emisyonları sırasıyla, 21,429; 8,460; 11,046; 10,883; 127,671; 13,967; 7,130,209; 8,564 and 49 ton olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a local emission inventory for residental heating sources was prepared in the city of Istanbul. The emissions of main pollutants such as sulfur dioxide (SO2), nitrogen oxides (NOx), particulate matter (PM10 and PM2.5), carbon monoxide (CO), nonmethane volatile organic compounds (NMVOCs), carbon dioxide (CO2), nitrous oxide (N2O) and methane (CH4) were calculated by using emission factors for the winter (November-March) of 2009 - 2010. Spatial distribution maps of the emissions for all pollutants were plotted using a geographical information system (GIS) for a study area of 170 km by 85. Two different fossil fuel types; natural gas and lignite were used in emission calculations. In winter total seasonal consumptions for natural gas and lignite were 2,261,033,334 m3 and 1,228,653 tons, respectively. Total seasonal emissions for SO2, NOx, PM10, PM2.5, CO, VOC, CO2, N2O and CH4 were estimated as 21,429; 8,460; 11,046; 10,883; 127,671; 13,967; 7,130,209; 8,564 and 49 tons, respectively.