Quantification of the impact of uncertainty in emissions on air quality model estimates
Emisyonlardaki belirsizliğin hava kalitesi model sonuçlarına etkisinin hesaplanması
- Tez No: 619145
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, İstatistik, Energy, Environmental Engineering, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İklim ve Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Hava kalitesi modelleri tarafından yapılan tahminler, özellikle kimyasal taşınım modellerinde, tüm grid hacmindeki ortalama kirletici değerini verir. Kimyasal taşınım modellerinin tahminleri ölçümlerden farklı olabilir. Bunun dört nedeni vardır; 1) ölçümlerdeki doğal veya stokastik değişkenlik, 2) modelin fizik veya kimyasal hesaplamaları aşamasında yapılan bazı varsayımlardan kaynaklı hatalar, 3) modele girdi olarak verilen değişkenlerdeki belirsizliklerden kaynaklı hatalar, 4) sayısal hatalar. Burada bahsi geçen“değişkenlik”terimi, verilerin birbirinden ne kadar farklılaştığını ifade etmek için kullanılır ve genellikle varyans ve standart sapma gibi istatistiksel metrikler yardımı ile açıklanır. Bu nedenle ilk maddede belirtilen doğal veya stokastik nedenlerden kaynaklı hatalar“değişkenlik”başlığı altında düşünülebilir.“Belirsizlik”terimi ise bir şeyin gerçek değeri ile ilgili bilgimizin eksikliğini ifade eder. Daha iyi veya daha çok veri kullanılması durumunda belirsizlik azaltılabilirken, değişkenliğin azaltılması mümkün değildir. Yukarıda bahsi geçen belirsizliğin dört nedeni arasında, modele girdi olarak verilen değişkenlerdeki belirsizlik, genellikle diğer nedenlere kıyasla en büyük etkiyi gösterendir. Bu çalışmanın amacı, verilerdeki hatalardan kaynaklı belirsizliğin hava kalitesi model tahminlerine etkisinin değerlendirilmesi ve hesaplanmasıdır. Bu kapsamla modellerin kötü performans vermesinin nedeninin yetersiz veriden kaynaklandığının kanıtlanması gerekmektedir. Literatürde modellerin özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde kötü sonuç verdiği bilinmektedir. Bu problemi, geniş kapsamlı bir hava kalitesi modelinin sonuçlarını incelediğimizde görebiliriz. Fakat modellerin bu kötü performanslarının nedeni olarak, modellere verilen girdilerin büyük oranda sorumlu olduklarını söyleyeceksek daha detaylı bir çalışmaya ihtiyacımız olur. Çünkü, bilindiği gibi, modellerin kötü tahmin etmesinde verilerin dışında başka nedenler de bulunmaktadır. Bu çalışmanın ilk kısmında, modeller arası değişkenliği görmek için uluslararası bir proje olan AQMEII projesine katılarak, bir çoklu-model yaklaşımı kullanılmış, böylelikle bu problemin nicel olarak tanımlanması sağlanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise envanterlerin Türkiye'deki belirsizliğinin bu probleme katkısını anlayabilmek için ulusal bir proje kapsamında yapılan ölçümler kullanılarak Türkiye'ye özgü emisyon faktörleri türetilmiş, olasılıksal bir emisyon envanteri geliştirilmiş ve belirsizlik analizleri yapılarak literatürle kıyaslanmıştır. AQMEII-3 isminde uluslararası projenin bir parçası olarak, Avrupa'nın farklı ülkelerinden 12 modelleme grubu ile iş birliği yapılmış, tüm Avrupa kıtasını kapsayan (toplam 34 ülke) 18 ayrı model çalışması yapılmıştır. 2010 yılı baz alınarak yapılan bu çalışmada, 7 farklı hava kalitesi modeli, 3 farklı meteoroloji modeli ve 2 ayrı emisyon envanteri kullanılmıştır. Amerika Çevre Ajansı (EPA) ve Avrupa Ortak Araştırma Merkezi (European JRC) liderliğinde düzenlenen AQMEII-3 projesine bu çalışma kapsamında ilk defa Türkiye'den katılım sağlanmıştır. Bu projenin en önemli yararlarından biri, tüm grupların model sonuçlarının ortak bir platform yardımıyla ulaşılabilir olmasıdır. Bu tez kapsamında model performanslarının değerlendirilmesi aşamasında, Avrupa kıtasında bulunan 1431 tane hava kalitesi ölçüm istasyonu için performans metrikleri hesaplanmış, sonra da harita üzerinde gösterilmiştir. Model performanslarının mevsimsel değerlendirmeleri için ise Taylor diyagramlarından faydalanılmıştır. Şu ana kadar, Türkiye için çeşitli hava kalitesi modelleme çalışmaları yapılmıştır. Fakat bu çalışmaların genellikle bir şehir veya bir bölge için, birkaç gün ile birkaç ay arasında bir zaman ölçeği için veya genellikle tek bir hava kalitesi modeli kullanarak yapıldığı görülmüştür. AQMEII-3 projesinin geniş bir alanı kapsaması (Avrupa kıtası) ve pek çok farklı modelin katkısı nedeniyle, bu çalışmada sorunu tanımlamak için geniş bir bakış açısıyla bakılabilmiş ve bir örnek yardımıyla bir çözüm önerisinde bulunulmuştur. Bu çözüm önerisinde, detaylı bir istatistiksel yaklaşım benimsenerek Türkiye'de henüz yapılmamış titizlikte bir envanter çalışması yapılmıştır. Bu amaçla Türkiye'deki enerji üretim tesisleri için ülkeye özgü emisyon faktörleri hesaplanmış, Marmara Bölgesindeki enerji tesisleri için bir envanter oluşturulmuştur. Bu aşamalarda belirsizlik hesapları için Monte Carlo ve Bootsrap yaklaşımları benimsenmiştir. Bu tezin modelleme kısmının sonuçlarına göre, Doğu Avrupa ülkelerinde modellerin PM10 ölçümleri ile korelasyonu Batı Avrupa ülkelerine kıyasla %8 daha azdır. Doğu Avrupa ülkelerindeki ortalama hata (BIAS), Batı Avrupa ülkelerinin 2.5 katıdır. Doğu Avrupa ülkelerinde hataların ortalama kare kökü (RMSE) Batı Avrupa ülkelerinden %90 daha fazla iken, mutlak hataların ortalaması (MAE) %99, normalize hataların ortalaması (MNE) ise %25 fazladır. Bu sonuçlardan da görüldüğü üzere, Doğu Avrupa ülkeleri için modeller tarafından yapılan tahminler, ölçümlerden oldukça farklıdır. Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Türkiye, tüm modeller tarafından hesaplanan en kötü sonuçlardan birine sahiptir. Türkiye'deki istasyonlarda tüm modeller -40 ug/m3 ortalama hata (BIAS) ile tahmin yapmaktadır ve bu değer bu çalışma kapsamında dikkate alınan 34 Avrupa ülkesi içindeki en kötü değerdir. Üstelik, Türkiye'deki istasyonların %80'inde modeller ölçümlerden bu kadar farklı tahmin ederken, birbirlerine de o derecede yakın tahminler yapmaktadır. İstasyonların %80'inde mutlak hataların ortalaması (MAE) 20 ug/m3'ün üzerindedir. Kalan %20'lik kısım, Türkiye'deki 101 tane istasyonun 18 tanesine tekabül etmektedir ve bu istasyonların çoğunun İstanbul'da, bir kısmının da Türkiye'nin başka büyük şehirlerinde olduğu görülmüştür. Zaten model sonuçları incelendiğinde, modellerin küçük şehirlere kıyasla büyük şehirlerde daha iyi tahmin yaptığı görülmüştür. Bunun nedeni, envanter hazırlanması aşamasında büyük şehirlerdeki emisyon kaynaklarına ait verilere daha kolay ulaşılması olabilir. Modellerin mevsimlere göre performansları incelendiğinde, emisyonların genellikle yaz aylarında kış aylarına göre daha iyi tahmin edildiği görülmüştür. Bu fark, kış aylarında artan ısınma ve trafik emisyonlarının model girdilerine yetersiz aksettirilmesi nedeniyle olabilir. Bu durumda, modele verilen girdilerin model tahminlerini oldukça etkilediğinden şüphelenmek mantıksız olmaz. Bu çalışmada, model girdileri zayıf model tahminlerinin bir nedeni olarak kabul edilmektedir. Elbette, modelin kendisinden veya ölçümlerdeki hatalardan veya hepsinin birleşiminden kaynaklı problemler de buna neden olabilir. Bu çalışmada, 13 farklı grup tarafından çalıştırılan 6 farklı hava kalitesi modeli kullanıldığı, bazen aynı modelin farklı gruplar tarafından da çalıştırıldığı bilindiği için, modelin kendisinden kaynaklı hataların kapsam dışında olduğu düşünülmektedir. Birbirlerinden farklı model konfigürasyonlarına sahip olmalarına rağmen tüm modellerin Batı Avrupa'da iyi tahmin yaparken, Doğu Avrupa'da ölçümlerden oldukça farklı olmaları, modellerden kaynaklı problemlerin kötü tahminlerde baskın olmadığını göstermektedir. Bu çalışmanın kapsamına dahil olan ölçüm istasyonu sayısı çok fazla olduğu için, ölçümlerden kaynaklı hataların da kötü model tahminlerinde baskın olduğu düşünülmemektedir. Ayrıca, ölçüm istasyonlarında olabilecek sistematik hataların da, aynı anda pek çok istasyonda olamayacağı düşünülmektedir. Hava kalitesi modellemesinde kullanılan bir emisyon envanterinin kalitesi, belirsizliğinin düşük olması ve kapsadığı kaynakların yeterliliği ile ilişkilidir. Yerinde ölçümler ve tam aktivite verisi oldukça, emisyon envanterleri nihai değere yaklaşır. Bu çalışmada, ulusal bir proje olan KAMAG projesi kapsamında, ülkeye özgü emisyon faktörlerinin geliştirilmesi ve mümkün olan en tutarlı veri ile emisyon envanterinin hazırlanabilmesi amacıyla yerinde ölçümler yapılmıştır. Emisyon yayan tesislerin yetkilendirdiği firmalar tarafından hazırlandığı için güvenilirliği tartışmalı olan resmi emisyon ölçüm raporları da kıyaslama amacıyla kullanılmıştır. Çalışmanın bu kısmında ülkeye özgü CO, SO2, NO, NO2 ve NOx emisyon faktörleri, ıslak/kuru tabanlı büyük kömür yakma kazanları, akışkan yataklı büyük kömür yakma kazanları, doğalgaz yakan orta ölçekli yakma kazanları ve gaz yakıt yakan gaz türbinlerinin her biri için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Emisyon faktörlerinin, kirletici kaynakları popülasyonundan oluşan emisyonların ortalamasını temsil ettiği varsayılır. Fakat rastgele örnekleme hatası, ölçüm hataları veya örnek olarak seçilen popülasyonun emisyon faktörü geliştirmek için temsil edici olmadığı durumlarda ortalama emisyonlarda belirsizlik artabilir. İlk iki neden, genellikle popülasyon ortalamasının tahmininde yanlışlığa yol açarken, üçüncü neden ortalama hatanın (BIAS) artmasına veya sistematik hataya neden olabilir. Bu hatalardan kaçınmak için, öncelikle envanterdeki belirsizliğin anlaşılması ve hesaplanması gerekmektedir. Bu çalışmanın son kısmında, değişkenlik ve belirsizliğin detaylı istatistiksel analizi yardımıyla olasılıksal bir emisyon envanteri geliştirilmiştir. Belirsizliğin değerlendirilmesi için tutarlı bir prosedür geliştirilmesi, bilim insanları arasında hala geliştirilmekte olan bir konudur. Bu çalışmada uygulanan Monte Carlo analizi ile Bootstrap metotlarını birleştiren belirsizlik analizi yöntemi, olasılıksal emisyon envanterlerinin geliştirilmesinde kullanılabilir. Hava kalitesine girdi olarak verilecek emisyon miktarının hangi değerler arasında olacağı bilindiğinde, model sonucunun da olasılığı bilinebilir. Böylelikle örneğin hava kalitesi yönetimi kapsamında belirlenen bir hedef değere ulaşma olasılığı da bu şekilde hesaplanabilir. İstatistikte örnekleme hatası, tüm popülasyonu incelemek yerine, popülasyonun küçük bir bölümünü temsil edici kabul ederek incelemenin neden olduğu bir hata türüdür. Örnekleme hatası, bir popülasyon parametresini tahmin etmek için kullanılan örnek bir istatistik ile bu parametrenin gerçek ancak bilinmeyen değerinin farkı alınarak hesaplanır. Belirsizlik, bir sayının gerçek değeri ile ilgili bilgi eksikliği olarak ifade edildiği için, rastgele örnekleme hatası bir örnekleme dağılımı ile ifade edilebilir. Gerçek dağılımı (F) bilinmeyen emisyon faktörlerinin bulunduğu bir veri setindeki belirsizliği hesaplamak için, bu veri setine literatürde özellikleri bilinen bir dağılım uydurulur (F^). Uydurulan bu yeni dağılımın elimizdeki veri setine ne kadar uygun olduğunu anlamak için bazı uygunluk testleri uygulanır. Daha sonra Monte Carlo metodu kullanılarak uydurulan bu dağılım üzerinden rastgele veri setleri (Bootstrap kopyası) üretilir, yani veri çoğaltılır. Çalışmanın Bootstrap simülasyonu kısmında ise, Monte Carlo yaklaşımı tarafından oluşturulan alternatif olasılık modellerinin her biri (Bootstrap kopyası), dağılımın persentil değerleri istikrarlı bir şekilde stabil oluncaya kadar simüle edilir. Sonra parametreler (θ^*) tahmin edilir. Bu çalışmada, θ'nın tahmin edilmesindeki belirsizlik, rastgele örnekleme hatası da denilen θ^*'ın dağılımı ile ifade edilmiştir. Bir istatistik için güven aralığı, istatistiğin gerçek değeri ile ilgili bilgi eksikliğinin bir ölçüsüdür. Sonraki aşamada uydurulan kümülatif dağılım fonksiyonu için güven aralığını hesap etmek amacıyla θ^* verisi sıralanır. Sonuç olarak, elde edilen sonuçların orijinal veri seti ile kıyaslanabilmesini kolaylaştırmak için olasılık bandı grafikleri oluşturulmuştur. Hesaplanan emisyon faktörleri EMEP ve EPA emisyon faktörleri ile kıyaslanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, yakma tesisleri için hesaplanan ülkeye özgü toz emisyon faktörleri literatüre göre oldukça düşüktür. Bu çalışma kapsamında hesaplanan ülkeye özgü emisyon faktörleri ve literatür arasındaki bu büyük farklılığın nedeni, Türkiye'deki enerji üretim tesislerinde toz azaltım teknolojilerinin geniş kullanımı nedeniyle olabilir. Her ne kadar son yıllarda, baca gazları ile ilgili istisnai düzenlemeler olsa da, bu tezin baz aldığı 2010 ve 2012 yıllarında bu tesislerin çalışması için bu azaltım teknolojilerini sıkı bir şekilde uygulamaları beklenmekteydi. CO ve SO2 emisyon faktörleri, büyük kömür yakma tesislerinde ve gaz yakıtlı gaz türbini kullanan tesislerde emisyon izin raporlarından hesaplanan emisyon faktörlerinden, EMEP ve EPA emisyon faktörlerinden önemli ölçüde daha büyüktür. Fakat tüm emisyon faktörleri için hesaplanan belirsizlik, EMEP emisyon faktörlerinin belirsizliğinden oldukça düşüktür. Ülkeye özgü NOx emisyon faktörü literatürdeki tüm çalışmalardan yüksek, belirsizlik aralığı ise hepsinden küçüktür. Sonuçta, ülkeye özgü hesaplanan emisyon faktörlerinin belirsizliğinin düşük olduğunu görüyoruz. Burada bahsi geçen belirsizlik için“değişkenlikten kaynaklı belirsizlik”terimini de kullanabiliriz. Çünkü her ölçüm aslında aynı çıkması beklenen bir sonucun çeşitli nedenlerle değişikliğe uğraması sonucu değişmişti ve bu da nihai emisyon faktörünün belirsizliğini artırmıştır. Ülkeye özgü emisyon faktörleri hesaplandıktan sonra, bir sonraki adım Marmara Bölgesindeki elektrik santralleri için bir emisyon envanteri hazırlamak ve mevcut emisyon envanterleri ile karşılaştırmaktır. Halen hava kalitesi modelleri tarafından en yaygın kullanılan emisyon envanterleri TNO-MACC ve EDGAR-HTAP emisyon envanterleridir. Bu iki emisyon envanteri AQMEII-3 projesinde de kullanılmıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin Marmara bölgesi için 57 tane enerji üretim tesisi belirlenmiştir, fakat EDGAR-HTAP emisyon envanterinde 34 tane, TNO-MACC emisyon envanteri de 19 tane enerji üretim tesisi bulunduğu görülmüştür. Zaten Türkiye'nin diğer bölgelerinde de aynı Marmara bölgesinde olduğu gibi, EDGAR-HTAP emisyon envanteri TNO-MACC emisyon envanterinden daha fazla sayıda tesis bulundurmaktadır. Sadece bu sayılara bakarak EDGAR-HTAP emisyon envanterinin Türkiye'deki tesisleri içermesi bakımından daha kapsayıcı olduğu ama yeterli olmadığı söylenebilir. Örneğin, Doğu Anadolu Bölgesi için TNO-MACC envanterinde hiç tesis yokken, EDGAR-HTAP envanterinde tesisler olduğunu görüyoruz. Sonuçta, bu çalışmadaki tesis sayısına bakıldığında her iki envanterde de önemli sayıda tesisin envantere eklenmediği görülüyor. Ayrıca bu envanterlerde bazı tanımlanamayan tesisler de mevcuttur. Bu çalışma kapsamında hesaplanan emisyon envanteri sonuçlarına göre, Marmara Bölgesindeki enerji tesislerinden 93,000 ton/yıl NOx emisyonu açığa çıkmaktadır. Güven aralığının alt sınırı 69,000 ton/yıl, üst sınırı da 114,000 ton/yıl olarak hesaplanmıştır. Aynı emisyon envanteri bu defa EMEP emisyon faktörleri kullanılarak hesaplandığında NOx emisyonları 60,000 ton/yıl olarak bulunmuştur. Bunun güven aralığının alt sınırı 33,000 ton/yıl, üst sınırı da 90,000 ton/yıl olarak hesaplanmıştır. Görüldüğü üzere, bu çalışma kapsamında hesaplanan NOx emisyon envanteri, EMEP ile hesaplananın üst güven aralığı sınırından bile fazladır. TNO-MACC envanterinde aynı tesisler için verilen 24,000 ton/yıl, EDGAR-HTAP tarafından verilen 42,000 ton/yıl NOx emisyonundan ise belirgin şekilde fazladır. Bu çalışma kapsamında hesaplanan NOx emisyon envanteri, TNO-MACC emisyon envanterinden %387 daha fazla, EDGAR-HTAP emisyon envanterinden ise %221 daha fazladır. Marmara Bölgesindeki enerji tesislerinden 152,379 ton/yıl SO2 emisyonu açığa çıkmaktadır. Aynı emisyon envanteri bu defa EMEP emisyon faktörleri kullanılarak hesaplandığında SO2 emisyonları 170,596 ton/yıl olarak bulunmuştur. Bunun nedeni, kömür yakma tesisleri için bulunan ülkeye özgü SO2 emisyon faktörünün, EMEP emisyon faktöründen küçük olmasıdır. TNO-MACC emisyon envanterinde SO2 emisyonu 69,000 ton/yıl iken, EDGAR-HTAP emisyon envanterinde 125,000 ton/yıldır. TNO-MACC emisyon envanterinde 4 tane büyük linyit yakan tesisin olmadığı ve bu tesislerin TNO envanterinde bu çalışmaya göre yaklaşık 73,500 ton/yıl SO2'nin daha az hesaplanmasına neden olduğu görülmüştür. TNO-MACC envanterinde eksik olan 1000 ton/yıl SO2 emisyonu ise, TNO-MACC envanterinde olmayan 40 tane doğalgaz yakma tesisinden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında hesaplanan SO2 emisyon envanteri, TNO-MACC emisyon envanterinden %220 daha fazla, EDGAR-HTAP emisyon envanterinden ise %121 daha fazladır. Bu çalışmada hesaplanan NOx emisyon envanterinin belirsizlik aralığı alt sınırı %26 iken, üst sınırı %23'e ulaşmaktadır. Aynı emisyon envanteri EMEP emisyon faktörleri ile hesaplandığında envanterin belirsizlik aralığı alt sınırı %45 iken, üst sınırı %48'e ulaşmaktadır. Görüldüğü gibi, ülkeye özgü emisyon faktörlerinin kullanımı, literatürdeki emisyon faktörlerinin kullanımına göre belirsizliği yaklaşık olarak yarı yarıya düşürmektedir. Bu fark NOx emisyon envanterinde SO2 ve CO emisyon envanterlerine göre daha baskındır, çünkü doğal gaz yakan enerji santrallerinin sayısı fazladır (Marmara bölgesindeki 57 tesisten 48'i). Bu çalışma ile, TNO-MACC ve EDGAR HTAP emisyon envanterlerinin Marmara Bölgesindeki enerji tesislerine ait emisyonları yansıtmakta yetersiz kaldığı kanıtlanmıştır. Genellikle enerji tesislerine ait bilgiler, envanter derleyicileri tarafından en kolay ulaşılan bilgiler arasındadır. Bu tesislere ait emisyonlarda dahi böyle büyük farkların olması, TNO-MACC ve EDGAR-HTAP emisyon envanterlerinin tamamının güvenilirliği konusunda şüpheleri güçlendirmektedir. Zaten bu durumda hava kalitesi model sonuçlarının tüm Avrupa ülkeleri arasında neden Türkiye'de ve Doğu Avrupa ülkelerinde, en kötü sonuçları verdiği de hesaplamalar yapılarak açıklanmıştır. Ne kadar çok hava kalitesi ölçüm noktası olursa olsun, ne kadar hatasız ölçüm yapılırsa yapılsın ve ne kadar iyi performanslı modeller kullanılırsa kullanılsın, hava kalitesi modellerinin iyi bir emisyon envanteri olmadan doğru sonuçları tahmin etmesinin mümkün olmadığı açıktır. Bu nedenle, Türkiye de dahil olmak üzere Doğu Avrupa ülkeleri için tutarlı, belirsizliği düşük ve kapsamlı emisyon envanterleri oluşturulmalıdır. Ülkeye özgü emisyon faktörlerinin geliştirilmesi, emisyon envanteri hesaplarının ön basamağıdır. Bu amaçla, yapılan ölçümlere ek olarak aktivite verilerine ulaşmak kolaylaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Air Quality Model, especially Chemical Transport Model, prediction represents mean concentration over the entire grid volume. Predictions of CTMs may differ from observations due to four reasons; 1) inherent or stochastic variability in the observations, 2) errors in model physics and chemistry assumptions, 3) errors due to uncertainties in model input variables, and 4) numerical errors. Here, variability is a description of the range of spread of the values, and it is often expressed by statistical metrics such as variance and standard deviation. Therefore, inherent uncertainty can be considered as variability. Uncertainty refers to lack of knowledge regarding the true value of a quantity. Uncertainty can be reduced or eliminated with more or better data, where variability cannot be reduced. Among the four reasons of uncertainty, provided above, inputs are regarded to have the largest levels of uncertainty. The aim of this study is to evaluate and quantify the contribution of uncertainties in input dataset to AQM estimates. For this purpose, it is necessary to define the problem that poor performance of the model is caused mostly by unfit data. In literature, models perform poor in the Eastern European countries. However, a more detailed stud