Frekans seçici Rayleigh sönümlemeli kanallar için yeni bir kaskad kodlama yöntemi
Novel cascaded coding method for frequency selective Rayleigh fading channels
  1. Tez No: 306772
  2. Yazar: FATİH ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, frekans seçici Rayleigh sönümlemeli kanallar nedeniyle oluşan semboller arası girişim (Inter-Symbol Interference, ISI)'in üstesinden gelebilmek için yeni iki adet kaskad kodlama yöntemi önerilmektedir. İlk olarak önerilen yöntem, Reed-Solomon (RS) ve katlamalı kodlayıcı (Convolutional Coding, CC) ile permütasyon kodlayıcı (Permutation Coding, PC)'nın birleştirilmesinden oluşmaktadır. İkinci olarak önerilen yöntem, Turbo kodlama (Turbo Coding, TC) ile PC'nın birleştirilmesinden oluşmaktadır. Önerilen yöntemlerin verimliliğini doğrulamak ve RS-CC ve TC ile karşılaştırmak için frekans seçici Rayleigh sönümlemeli kanallarda bilgisayar benzetimleri yapılmaktadır. İlk önerilen RS-CC-PC tekniği AWGN kanalda yaklaşık olarak 4.5 dB ve frekans seçici kanalda ise 4 dB yüksek SNR kazancı sağlamaktadır. İkinci önerilen TC-PC yöntemi ise AWGN kanalda yaklaşık olarak 6 dB ve frekans seçici kanalda ise 5 dB yüksek SNR kazancı sağlamaktadır. Elde edilen benzetim sonuçları önerilen yöntemlerin RS-CC ve TC tekniklerinden daha iyi başarıma sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Two novel cascaded coding method are proposed to overcome inter symbol interference (ISI), composed of frequency selective Rayleigh fading channels in this thesis. Firstly, the proposed method consists of combined Reed-Solomon (RS) and convolutional coding (CC) with permutation coding (PC). Secondly, the proposed method consists of combined Turbo coding (TC) with permutation coding (PC). Computer simulations are performed to verify the efficiency of the proposed methods and compare with RS-CC and TC in frequency selective Rayleigh fading channels. The first proposed RS-CC-PC technique provides high SNR improvement of approximately 4.5 dB in AWGN channel and 4 dB in frequency selective channel. The second proposed TC-PC method provides high SNR improvement of approximately 6 dB in AWGN channel and 5 dB in frequency selective channel. The obtained simulation results have demonstrated that the proposed methods have considerably better performance than RS-CC and TC techniques.