Doğu Karadeniz'deki bazı limanlarda (Trabzon, Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Ünye) atık alım tesislerinin incelenmesi ve verimliliğinin belirlenmesi
Research and determination of efficiency of waste reception facilities in some ports (Trabzon, Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Ünye) of Eastern Blacksea
- Tez No: 306773
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Deniz taşımacılığından kaynaklanan deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik tedbirler her geçen gün artmaktadır. Bunlardan biri ve en önemlisi limanlarda gemilerin atık sularını verebileceği atık alım tesislerinin bulunması ve bu tesislerin deniz çevresinin kirlenmesini önleyecek şekilde verimli çalışmasıdır. Limanlardaki atık alım tesislerinin işleyişi ve verimliliği deniz çevresinin korunmasında önemli yer almaktadır.Bu çalışmada, Doğu Karadeniz'deki bazı limanların (Trabzon, Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Ünye) atık alım tesislerinden alınan sintine sularında, sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, kimyasal oksijen ihtiyacı, yağ ve gres, askıda katı madde değerleri ölçülerek bu tesislerin arıtma verimliliği ortaya konulmuştur. İncelenen limanlardaki atık kabul tesisleri kapasitelerinin, Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'nde belirtilen ölçütlere uygun olduğu saptanmıştır. Ancak bazı limanlardaki arıtma sistemleri genellikle çalıştırılmadığından dolayı arıtma yapılmadığı ve sintine sularının dinlendirme yöntemi ile ayrıştırılarak bertaraf tesislerine gönderildiği tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında incelenen limanlardan, sistemi tam çalışır olan Ünye Limanı'nın atık kabul tesisinin arıtma giderim verimi, askıda katı madde için % 99,8; yağ ve gres için % 99,9; kimyasal oksijen ihtiyacı için % 94,1 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Taking measures to prevent marine pollution caused by marine transportation is increasing everyday. One of these, and mostly important, is to provide waste reception facilities in the ports to put marines waste water in it and has to work efficiently to prevent marine environment pollution. Functionality and efficiency of the waste reception facilities in the ports is taking an important place to protect marine environment.In this study, treatment efficiency of the waste reception facilities in some ports of the Eastern Blacksea (Trabzon, Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Ünye) has been discussed by measuring the value of temperature, pH, dissolved oxygen, chemical oxygen requirement, oil and grease and the suspended solid material in the bilge water which are being taken from these facilities. The capacity of the waste reception facilities in the researched ports was found to comply with the criteria set specified in Ships Waste Collection and Waste Control Regulations. But because of not to run treatment systems in some of the ports, treatment couldn?t be made and sending bilge water, separated by the settling method, to the disposal facilities were determined. The treatment removal efficiency of waste reception facilities in Ünye Port which has fully operational system and researched ports in the scope of work, is determined %99,8 for suspended solid material; %99,9 for oil and grease; %94,1 for chemical oxygen requirement.