Rüzgâr enerjisi dâhil olan güç sistemlerinde ekonomik yük dağıtımı probleminin çözümü
Solution of economic dispatch of power systems with integrated wind energy
- Tez No: 306806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT DALDABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Güç sistemlerinde enerji üretim maliyeti minimum olması gereken en önemli faktördür. Rekabetçi piyasa koşulları, enerji verimliliği, fosil yakıtların tükeniyor ve giderek artan maliyette olması bu faktörü olabildiğince minimum yapma gereksiniminin en önemli nedenleridir. Enerji maliyetini azaltabilmenin en iyi yollarından birisi ise yenilenebilir enerji kaynaklarına enerji portföyünde hatırı sayılır bir yer ayırmaktan geçmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yakıt maliyetinin sıfır olması ve çevre dostu olması nedenleriyle üretim maliyetleri üzerine azaltıcı etki yapmaktadır.Ekonomik yük dağıtımı problemi, güç sisteminin en uygun maliyetle işletilebilmesi için, enerji santrallerinde bulunan her bir jeneratörün maliyet katsayıları dikkate alınarak jeneratörlerin ne kadar üretim yapması gerektiğinin belirlenmesidir. Bu problemin çözümü için optimizasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Güç sisteminin karmaşıklığına göre optimizasyon yöntemlerinin performansları da değişmektedir.Bu çalışmada sezgisel optimizasyon metotlarından olan Parçacık Sürü Optimizasyonu, Yapay Arı Kolonisi Optimizasyonu ve Diferansiyel Gelişim Optimizasyonu algoritmaları 6 jeneratörlü ve 40 jeneratörlü test sistemlerinde ayrı ayrı uygulanmıştır. İletim hattı kayıplarının ve rüzgâr enerji santrallerinin de dâhil edildiği durumlar da incelenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cost of energy generation is the most important factor that must be minimum. Rivalry market conditions, energy efficiency, running out and being expensive of fossil fuels are the most important causes for making this factor to minimize as much as it can be. The best way for reduction of energy costs is giving a good penetration to the renewable energy sources in energy portfolio. Because of the fuel cost of renewable energy sources is zero and being friend of nature, it effects decremental to the costs of generation.Economic load dispatch problem, determinates the generation levels of any generator by noticing the every individual gererator?s cost coefficients for the most avaible operation of power systems. Optimization methods are used for solving this problem. The performance of optimization methods are changing by power system?s complexity.In this thesis, Particle Swarm Optimization, Artifical Bee Colony Optimization and Differantial Evoluation Optimization methods are applied to systems with 6 generators and 40 generators. The situations that adding transmission losses and wind energy are explored. And the results are compared.