Business process reengineering in supply chain management and supplier selection with DEA-AHP at Vestel Electronics
Vestel Elektronik firmasında tedarik zinciri yönetiminde değişim mühendisliği uygulaması ve veri zarflama analizi - analitik hiyerarşi süreci uygulaması
- Tez No: 306843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF SALUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Televizyon üreticisi bir şirkette tedarikçi seçimi yapılmış olup Veri Zarflama Analizi (VZA) ve Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) kullanılmıştır. Ekran etiketi ürün grubu seçilmiştir. Ürün grubunun sağlam temellerinin olması, tedarikçi seçimini anlamlı kılacağı için değişim mühendisliği çalışmaları tedarikçi seçiminden önce uygulanmıştır. Değişim mühendisliğinde ekran etiketi ürün grubu için iyileştirme fırsatları değerlendirilmiş ve başarılı şekilde uygulanmıştır. Önerilen algoritma, çok girişli ve çıkışlı birimleri tam sıralamak için tasarlanmıştır. Algoritmanın ilk aşamasında, birimlere ait tüm girdi ve çıktılar VZA tarafından formüle edilmiştir. Bu modeller LINDO paket programında çözülmüş, ikinci aşamada, ikili karşılaştırmalı değerler AHS yardımıyla, tedarikçiler arası ikili ilişkiler matrisinden etkilenerek sıralanmıştır. Ayrıca duyarlılık analizi yapılarak fiyatın tedarikçi seçiminde etkinliği kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Data Envelopment Analysis (DEA) with Analytic Hierarchical Process (AHP) method is used for supplier selection at a television company. Screen label product group is selected. Business process reengineering is used before supplier selection analysis because supplier selection will be meaningful with setting up strong structure on that product group. The improvement opportunities are evaluated and successfully applied for screen label product group. The proposed algorithm has been designed for sequencing the multi input and output units. In the initial step of the algorithm, all inputs and outputs of the units are formulated using DEA. These models are, then, decomposed in the LINDO package program; later in the second step, pair-wise comparison values with the help of AHP, are sequenced using the affection of binary correlation matrix. Moreover, sensitivity analysis is applied in order to determine efficiency of price on supplier selection.