Cyclic chracterization of locked and standard brick infilled reinforced concrete frames under quasi-static loading conditions: Experimental and analytical work
Kilitli ve standart tuğla duvarlı betonarme çerçevelerin quasi-statik yükleme altında çevrimsel tanımlaması: Deneysel ve analitik çalışma
- Tez No: 306848
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dolgu duvarlı betonarme çerçeveler Türkiye'deki binaların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bundan dolayı, dolgu duvarlı betonarme çerçevenin deprem yükleri altındakini davranışını kavrayabilmek oldukça önemlidir. Bu tezde, farklı tiplerde dolgu duvarlı (geleneksel tuğla, kilitli tuğla) betonarme çerçevelerin deneysel çalışması anlatılmaktadır. Deprem etkileri betonarme çerçevelere quasi-statik yükleme ile etkitilmiştir. Farklı çerçevelerden alınan deney sonuçları birbirleriyle rijitlik, dayanım ve enerji sönümü gibi parametreler bazında karşılaştırılmıştır. Kilitli tuğlalı duvar sistemlerinin, bazı yapılarda gözlenen planda ve düşey doğrultudaki düzensizlik durumlarından doğan problemleri azaltabileceğine dair bulgular elde edilmiştir. Ayrıca testler, kilitli tuğlanın yüksek kayma değerlerinde bile bütünlüğünü koruduğunu ve deprem esnasında dolgu duvarın düzlem dışına yıkılmasından kaynaklanan olası yaralanmaların azaltılması konusunda bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete frame structures with masonry infill walls constitute the significant portion of the buildings stock in Turkey. Therefore, it is very important to understand the behavior of masonry infill frame structures under earthquake loads. This study presents an experimental work performed on reinforced concrete frames with different types of masonry infills, namely standard and locked bricks. Earthquake effects are induced on RC frames by quasi-static test setup. Results obtained from different frames are compared with each other through various stiffness, strength, and energy related parameters. It is shown that locked bricks may prove useful in decreasing the problems related to horizontal and vertical irregularities observed in such structural systems, and moreover tests show that locked brick infills maintain their integrity up to very high drift levels, showing that they may have a potential in reducing injuries and fatalities related to falling hazards during severe ground shakings.