Investigation of the utilization of some chromoionophores in micelle and ionic liquid containing media for ion sensing purposes
Bazı kromoiyonoforların misel ve iyonik sıvı içeren ortamlarda iyon tayinine yönelik kullanılabilirliğinin araştırılması
- Tez No: 306847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, üç tür iyonik sıvı (1-butyl-3- methylimidazoliumtetrafluoroborate, 1-ethyl-3-methylimidazolium tetrafluoroborate, 1-butyl-3- methylimidazolium thiocyanate ve iki tür misel (sodium dodecyl sulfate ve Triton X-100), Mn(II) nin Eosin Y ile sulu ortamlarda spektroflorimetrik tayininde katkı maddesi olarak kullanıldı. İkinci bölümde ise, 1-butyl-3- methylimidazolium thiocyanate, 1-butyl-3-methylimidazolium tetrafluoroborate, 1-ethyl-3-methylimidazolium tetrafluoroborate iyonik sıvılarının sulu ortamlardaki fotofiziksel özellikleri absorpsiyon, emisyon ve eksitasyon spektrumları alınarak incelendi. Bu iyonik sıvıların asidik ve bazik ortamlardaki (Ca(II), Cu(I), Hg(I), As(V), Mo(II), Li(I), Pb(II), Al(III), Cr(III), Na(I), Mg(II), Zn(II), Cd(II), Fe(III), Co(II) ve Ni(II)) gibi metal katyonlarını içeren ortamlardaki floresans özellikleri incelendi. Elde edilen sonuçlara gore tüm iyonik sıvıların 350-600 nm aralığında şiddetli ve geniş bantlı floresans özellik gösterdikleri bulundu. Ayrica 1-butyl-3- methylimidazolium thiocyanate iyonik sıvısının, SCN- grubu ile demir iyonlarının olası kompleks oluşturmasından kaynaklanabilecek, demir iyonlarına büyük oranda absorpsiyon bazlı yanıtı gözlendi.
Özet (Çeviri)
In the first part of this work, we have employed tree ionic liquids (1-butyl-3- methylimidazolium tetrafluoroborate,1-ethyl-3-methylimidazolium tetrafluoroborate 1-butyl-3- methylimidazolium thiocyanate) and two micelles (sodium dodecyl sulfate and Triton X-100) as new additives for the determination of Mn(II) with Eosin Y in aqueous solutions by spectrofluorimetric method. In the second part, photophysical constants of three ionic liquids, 1-Butyl-3- methylimidazolium thiocyanate, 1-butyl-3-methylimidazoliumtetrafluoroborate,1-ethyl-3-methylimidazoliumtetrafluoroborate were investigated in aqueous media by UV-visible absorption, emission and excitation spectra. The effect of metal cations (Ca(II), Cu(I), Hg(I), As(V), Mo(II), Li(I), Pb(II), Al(III), Cr(III), Na(I), Mg(II), Zn(II), Cd(II), Fe(III), Co(II) and Ni(II)) to the absorption and fluorescence characteristics of the ionic liquids were investigated and the acid base response of the ionic liquids were also evaluated. It has been observed that all the applied ionic liquids exhibited intense and broad emission bands from 350-600 nm. In the absorption spectra of 1-Butyl-3- methylimidazolium thiocyanate a new absorption maxima was observed by the addition of Fe(II) and Fe(III) ions, which is due to the complex formation of iron ions with SCN- group of the ionic liquid.