Altın cevherinin zenginleştirilmesinde kullanılan yoğunluğa dayalı zenginleştirme yöntemleri ve örnek bir uygulama
Gravity-based processing methods used in the enrichment of gold are and a case study
- Tez No: 306876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Altın kendi özelliklerinden hiçbir şey kaybetmeden korunan ölümsüz bir saf metaldir. Altın çok eski çağlardan beri sahip olduğu temel özellikleri ile en gözde metallerden birisi olmuştur.Ülkemizde 1980'li yıllardan sonra altın arama ve zenginleştirmede önemli adımlar atılmıştır. Altın fiyatlarının hızla yükselmesi altın veriminin arttırılmasını daha önemli hale getirmektedir.Bu çalışmada, Gümüşhane Mastra altın cevherinden gravimetrik yöntemler ile altın ön konsantre olarak kazanılması deneysel olarak araştırılmıştır.Araştırmalarda laboratuar tipi Knelson ve Falcon konsantratör cihazları kullanılmış ve en yüksek altın veriminin uygun bir altın tenörü ile kazanılması için cihazların optimal çalışma parametreleri belirlenmiştir.Deneylerin son bölümünde Knelson ve Falcon konsantratörlerinde Andre R. Laplante'ın yayınlamış olduğu Gravity Recovery Gold ( gravite yöntemi ile kazanılabilir altın, ing: GRG) test prosedürünü içeren yayınından yola çıkarak cevherin karakteristik özelliklerine uygun GRG testleri uygulanmış ve cevherin toplam GRG miktarının knelson konsantratörde yüzde 24.27 falcon konsantratör de ise GRG miktari yüzde 47.06 olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gold can be defined as an immortal pure metal which can be preserved without losing any value from its own properties. Gold has become one of the most favorite metals since ancient times due to its basic specific features.In our country, important steps were taken beginning from the decade 1980?s in the fields of gold prospecting and enrichment. The drastic rise in the price of gold makes the attempts to increase gold efficiency more important in our day.In this study, the extraction of gold as pre-concentrate from Gümüşhane Mastra gold deposit through gravimetric methods were experimentally investigated.In the research part of the study, laboratory type Knelson and Falcon concentrators were used and the optimal operation parameters of these devices were determined at the highest gold efficiency and at a suitable gold grade.In the final part of the tests, GRG tests were carried out on the samples suitable for the characteristics of the ore in accordance with the test procedure depicted in the recent publication of Andre R. Laplante which is entitled ?Gravity Recovery Gold, GRG?. As a consequence of these tests, the total GRG amount was determined as percent 24.27 and percent 47.06 in knelson and falcon concentrators, respectively.