Gemi kökenli atık olarak elyaf takviyeli plastik kompozitlerin ömür döngüsü yönetimi
Life cycle management of fiber reinforced plastics as ship originated waste materials
  1. Tez No: 306880
  2. Yazar: VURAL AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKDENİZ NEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Termoset polimer kompozitler kullanılmak suretiyle inşa edilen tekne endüstrisi, adı geçen malzemenin geri dönüşümünün zorlukları temelinde oldukça yakın bir gelecekte yasal kısıtlamalarla karşı karşıya kalacaktır. Endüstrinin bu sorununa bugünden ekonomik çözümler aranması malzeme ve gemi inşaatı alanında çalışan araştırmacıların gündeminin ilk sıralarını işgal etmektedir.Bu çalışmada, tekne ömür döngüsü içinde yeralan geri dönüşüm etkinliği için bir alternatif yol önerilmektedir: mekanik yöntemle öğütülen atık tekne malzemesinin bitümlü çatı kaplama malzemesinin modifikasyonunda kullanımı.Bu bağlamda cam takviyeli polyester geri dönüşüm malzemesi, Tüpraş'tan temin edilen 160/220; 70/100; 50/70 ve MC30 dört farklı bitümle ağırlıkça %1, 3, 5, 10, 20 ve 30 oranında karıştırılarak elde edilen malzeme üzerinde, tanecik boyutlarını belirlemek için gerçekleştirilen Elek Analizi'nin (ASTM D451 - 91) ardından aşağıda listesi sunulan deneyler gerçekleştirilmiştir:?Penetrasyon (TS EN 1426 / TS 11758)?Viskozite (ASTM 2196-99 / TS-132?Yumuşama noktası (TS EN 1427 / TS 11758)?Kırılma noktası (TS EN 1109 / TS EN 13164, LMT 058)?Akma (sıcaklık dayanım) noktası (TS EN 1110, TS 13047, TS EN 544 / TS EN 13164, LMT058)?Yaşlanma (TS EN 60811 / TS 7202)Elde edilen oldukça olumlu sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunulmuş ve bu geri dönüşüm seçeneğinin zamana yayılı performansı yaşlandırma deneyleriyle test edilmiştir.Deney sonuçlarına göre yaşlandırma sonrası tekrarlanan yumuşama noktası, penetrasyon, viskozite, kırılma sıcaklığı ve akma noktası değerleri, yumuşama öncesi deney sonuçlarına yakın değerlerdedir. Bu bağlamda yaşlandırma sonrasındaki malzeme nitelikleri katkısız bitümden daha yüksek olup, karışımın kendinden beklenen işlevini gerçekleştirebilecektir.Anahtar sözcükler : Gemi kökenli atık, elyaf takviyeli plastik kompozitler, ömür döngüsü yönetimi
Özet (Çeviri)
Boat building industry using polymer based thermoset composites has been faced with legislative limitations due to the recycling difficulties of related materials. To find the cost-effective solutions for this problem is one of the urgent agenda items of the researchers in the fields of materials and ship sciences.An alternative way of recycling activities in the life cycle of a boat was proposed in this study: usage of composite boats? waste material in the modification of bitumen based roof coating materials.In this context, boat building caused waste material was mixed with the asphalts rated as 160/220, 70/100, 50/70 and MC30 supplied by TUPRAS petrochemical refinery by the percentages of 1, 3, 5, 10, 20 and 30% in weight. The tests on modified specimens listed below were performed after sieving in accordance with ASTMD451-91:?Penetration (TS EN 1426 / TS 11758)?Viscosity (ASTM 2196-99 / TS-132?Softening point (TS EN 1427 / TS 11758)?Breaking point (TS EN 1109 / TS EN 13164, LMT 058)?Yieldpoint (TS EN 1110, TS 13047, TS EN 544 / TS EN 13164, LMT058)?Aging (TS EN 60811 / TS 7202)Obtained results have been presented comparatively and to evaluate of performance of the mixture in time domain, aging tests have been performed. Above listed tests were repeated after aging and results of modificated specimens have been found better than control ones.Keywords : Ship originated waste materials, fiber-reinforced plastic composites, life cycle management