Aktinomycetlerin kültüre alınması ve sayımları için uygun selektif kültürlerin saptanması üzerinde araştırmalar
- Tez No: 803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
-38- ö Z E T Bu araştırma, özellikle Alluvial topraklarda çabuk ge lişen mantarlar nedeniyle, gelişimleri olumsuz yönde etkilene rek sayımları zorlaşan aktinomycetler için ülkeniz koşulları na "uygun seçici besin ortamını saptamaya yöneliktir. Bu amaçla, değişik kaynaklardan aktinomycot gelişimine uygunluğu bildirilen besin ortamlarından seçilen 24- değişik kültürle ön deneme çalışmaları yapılmıştır. ön doneme çalışma ları sonunda Glycerol-ammonium salt agar ve Staerke(nışasta)- agardaki aktinomycet gelişiminin denenen diğer besin ortamla rına göre daha iyi sonuçlar verdiği saptanmıştır. Ancak; bu iki besin ortamında da aktinomycet gelişiminin, Fusarium soloni mantar türü tarafından etkilendiği gözlenmiştir. Aktinomycetler için iyi bir gelişim ortamı sağlamak amacıyla, Glycerol-ammonium salt agar besin ortamının ordinal yapısında değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklik, besin orta mındaki kimyasal maddelerden bazılarının miktarının arttırıl ması ve bazı maddelerin de ilavesi şeklinde olmuştur. Bu şekil de 10 tane kombinasyon (24. A.,,24-.J.) denenmiştir. Denenen bu kombinasyonlar içinden en iyi sayım sonucu, 24. H. besin ortamından alınmıştır. Daha sonraki çalışmalarda, aktinomycet gelişimini engel leyen ve onları hızlı gelişimleri nedeniyle sayılamaz duruma getiren mantarları engellemek için fungusit etkili maddeler kullanılmıştır.-39- Aktinomycet gelişiminin daha iyi gözlenebildiği Staerke-agar (23) ve Glycerol-ammonium salt ağarın 24-.H. kom- binasyonundaki mantar gelişimi, fungisit etkili nadde olan mi- kostatin ile daha aza indirgenebilmiş ve mikostatinin çalka lama şişesine 0,3 gr. ilavesinde en iyi sonuç alınmıştır. Bu iki besin ortamı, Alluvial topraktan başka Rendzina, Tuzlu-Alkali ve Sarı-Kırmızı Podsolik topraklarda da denenmiş tir. Denemeler sonucunda Alluvial ve Tuzlu-Alkali topraklarının Staerke-agar, Rendzina ve Sarı-Kırmızı Podsolik topraklarının da Glycerol-ammonium salt agar besin ortamlarında, aktinomycet gelişiminin daha iyi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-40- SUMMARY This research aims at finding out the selective nutri tion medium for the actinomycetes - due to the fast growing fungi especially in the alluvial soil, actinomycetes are be ing negatively affected, so counting them becomes difficult - appropriate to the conditions of our country. With this object in mind, some preliminary studies were made using 24 different cultures, selected from the nutrition mediums suitable for the growth of actinomycetes, found in various sources. At the end of the preliminary studies, it was stated that the growth of actinomycetes in Glycerol-ammonium salt agar and Starch-agar gave better results in comparison with the other nutrition mediums experimented. However, it was observed that the actinomycetes growth in both of the nutri tion mediums was influemced by the fungi species "Pusarium solcni. In order to provide a better growth medium for the actinomycetes, some variations were made in the original struc ture of Glycerol-ammonium salt agar nutrition medium. This variation took place as increasing the amount of some chemical substances and as addition of some other substances. With all the variations 10 combinations (24. A.,.,24. J.) were tested. Among these combinations, the 24. H. nutrition medium gave the best result in counting.-41- In later studies, fungisit substances were used in or der to prohibit the fast growth of fungi which prevents the growth of actinomycetes and makes it impossible to count them. The fungi growth in Starch-agar and in ( 24. H. ) combina tion of Glycerol-ammonium salt agar, in which the actinomycetes growth was better observed, was decreased by using the fungisit effective substance mycostatin and the best result was obtain ed by the addition of 0,3 gr» mycostatin into the churning bottle. These two nutrition mediums, besides Alluvial soil, were tested in Rendzina,Salina-Sodic and Yellow-Red.Podsolik. As a result of the experiments it was found out that better growth of actinomycetes took place in Starch-agar nutrition medium for alluvial and salina-sodic soils and in Glycerol- ammonium salt agar nutrition medium for rendzina and yellow- red podsolik soils.