Yansıma tipli fiber optik uçucu organik bileşen sensörü ve sistem tasarımı
Reflection type optical fiber volatile organic compound sensor and system design
- Tez No: 306962
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Fiber optik sistemler günümüzde, haberleşme sistemlerinde olduğu kadar sensör teknolojilerinde de önemli bir uygulama alanına sahiptir. Fiber optik sensörler hızlı tepki verme, yüksek duyarlılık, elektriksel izolasyon, uzaktan algılamada düşük sinyal kaybı, küçük ebatlı olma gibi özellikleri sayesinde klasik sensörlere göre gelişen teknolojide ön plana çıkmaktadırlar.Bu çalışmada, çok modlu fiber optik ST konnektörlerin yüzeyi endüstriyel uygulamalarda kullanılan farklı uçucu organik bileşenlere duyarlı ftalosiyanin ve PVP tabanlı çeşitli malzemeler ile kaplanarak yeni fiber optik sensör yapıları elde edilmiştir. Algılanan gazın cinsi ve miktarına göre sensör yüzeyindeki optik Fresnel yansıması ve diğer interferometrik yansımalarda değişim meydana gelmektedir. Öncelikli olarak geliştirilen dört farklı sensör tipi için, uçucu organik bileşenlere karşı duyarlı olup olmadığı yapılan ön çalışmalar ile test edilmiştir. Elde edilen olumlu sonuçlardan sonra universal bir ölçüm düzeneği geliştirilerek ppm gaz miktarına göre dört farklı sensör tipinin farklı uçucu organik bileşenlere karşı tepkileri ölçülmüştür. Alınan sonuçlar irdelendiğinde değişen uçucu organik bileşen miktarına bağlı olarak, sensörlerin farklı seçicilik ve duyarlılıkta tepkiler verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, fiber optical systems have found important developed so far application field in sensor technology as occurred in communication systems. In the technologies fiber optical sensors have shown an impressive performance in respect of traditional sensors with theirs advantages such as fast response, high sensitivity, electrical isolation, low signal loss in remote sensing, small size, etc.In this study, novel fiber optical sensor structures have been developed by covering the surface of multimode fiber optical ST connectors with various materials based on phthalocyanine and PVP which are sensitive to different volatile organic compounds (VOCs). Depending on the type and the amount of VOC sensed, optical Fresnel reflection and other interferometric reflections change on the sensor surface. In the first step, four different types of sensors developed were tested for in terms of sensitivity to the different VOCs. Further having positive results, the response and the sensitivity of four different types of sensors to the VOCs for different amounts were measured using a universal measurement setup. The results obtained have shown that our sensors give significant response to the various VOCs with different sensitivity and selectivity values.