Orta karbonlu alaşımsız bir çeliğe yüksek krom içerikli bir elektrotla yapılacak kaplamanın mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructural characteristics of a medium carbon steel coated by electric arc welding method with use of a high chromium content electrode
- Tez No: 306974
- Danışmanlar: PROF. DR. M.MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Orta karbonlu alaşımsız AISI 1030 çeliği makine parçaları üretiminde sıkça kullanılan, yeterli mukavemet ve sünekliğe sahip çeliklerdendir. Ucuz olan bu çelikten, ısıl işlemlerle çok değerli makine elemanları üretmek mümkündür. Ancak ısıl işlem görmeyen AISI 1030 çeliğinin aşınma ve korozyon dayanımı oldukça düşük ve yetersizdir.Kullanım ömrünü artırabilmek, korozyon ve özellikle aşınma dayanımını yükseltebilmek için böyle çeliklere; yüzey sertleştirme ya da yüzey kaplama işlemleri uygulamak gerekmektedir.Yapılan bu deneysel çalışmada; AISI 1030 çelik malzemeden hazırlanmış parçalara, elektrik ark kaynak tekniğiyle krom içerikli bir elektrot kullanılarak, yüzey kaplama işlemi yapılmıştır. Daha sonra SEM ve EDS analiz teknikleriyle, kaplanan malzemelerin mikroyapıları ve bu yapılara bağlı olarak; sertlik ve aşınma özelliklerinin değişimi deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
AISI 1030 medium carbon steels which have a sufficient strength and ductility used in the production of machine parts. This steel is cheap and it?s possible to produce very valuable machine elements of them with appropriate heat treatment processes.The wear and corrosion resistance of an unalloyed AISI 1030 steel is very low and insufficient. Increase the useful life and upgrade corrosion and especially its abrasion resistance of such steels, surface hardening or surface coating operations must apply.In this study; the surfaces of work pieces which prepared from AISI 1030 steel were coated by electric arc welding technique by use an electrode containing chromium. Then, the microstructure, and also hardness and wear properties of these coated materials depending on the occurred structure were investigated experimentally by SEM and EDS analysis techniques.