Turizmin tarihsel dokulara etkileri: Antalya örneği
Effects of tourism on historical fabric: Antalya sample
  1. Tez No: 307093
  2. Yazar: BURCU YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 590
Özet
Turizmin Tarihsel Dokulara Etkileri: Antalya Örneği konulu çalışma, genel olarak turizm ve korumacılığın bir araya getirildiği interdisipliner bir çalışmadır. Bu çalışmanın amacı, turizmin örnek tarihi çevrede nasıl bir etki gösterdiğini ortaya koymaktır.Araştırmada; eski kent dokusunun ekonomik bir işlerlik getirilerek korunması gereksinimi sonucunda benimsenen turizm işlevi ile tarihi çevre koruma etkileşimi incelenmiştir. Çalışma, turizm ile ilgili kavramsal açıklamaları, seçilen kentin tarihsel ve mimari değerler açısından potansiyelini, turizme açılacak tarihi çevrelerde olması gerekli koruma yaklaşımının genel prensiplerini, korumacılık ve turizmin buluştuğu başarılı örnekleri, seçilen örnek alan üzerindeki analiz çalışmalarını içermektedir.Turizm ve Koruma, tez konusunun belirleyici unsurları olduğundan verilen örneklemin araştırmanın amacına ulaşılır biçimde şekillenmesine yardımcı olması açısından, ülkemizde kültürel-mimari birikim potansiyeli zengin, aynı zamanda ülkenin turizm başkenti sıfatını almış Antalya kenti, araştırma alanı olarak seçilmiştir. Çalışmanın başında, yapılacak çalışmaların belirli bir sistem dahilinde sunulabilmesi, izlenecek yolun sağlıklı bir şekilde strüktürünün oluşturulabilmesi amacıyla, konunun amacı, yöntemi, kapsamı, ilgili literatür içindeki yeri ve kurgusu belirlenmiştir. Turizm ile ilgili bilinmesi gerekli olan kavramlar araştırılmış, turizmin Dünya, Türkiye ve örnek kent Antalya'daki tarihi analizin, turizm çeşitleri ve bunların Antalya'daki şekillenişi ile plan ve politikalarının irdelenmesi yapılmıştır. Kentte turizm arzı yaratan tarihi çevre ve kent verileri ortaya konmuştur. Mimari-kültürel çekiciliklerin korunmasında yasa ve tüzüklerle yöntem belirlenip, koruma kuramları doğrultusunda iki disipline yarar sağlaması açısından, ölçeğe bağlı olarak yaklaşımların nasıl olacağına dair bilgi verilmiştir. Çeşitli ölçeklerde turizm işlevi ile canlandırılmış mimari çevre ve yapılar incelenmiştir. Turizmin korumaya sosyal, ekonomik, fiziksel etkilerinin olumlu olumsuz sonuçları ortaya konularak, bu doğrultuda turizm işleviyle gelişmiş Antalya'nın tarihi doku parçalarına ve yapılarına kadar üst ölçekten alt ölçeğe etkileri irdelenmiş, koruma yaklaşımına örnek olması açısından tarihi bir evin restorasyon projesi çizilmiştir. Son aşamada yapılmış olan tüm araştırmalar doğrultusunda kazanılan birikim ile sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis named ?Effects of Tourism on Historical Fabric: Antalya Sample? is generally an interdisciplinary study that combines tourism and the conservatism. The interaction between tourism and the protection of the historical environment according to the result of conservation of the historical town pattern by installing it an economical interoperability is dedicated in this study.It also contains cognitive explanations about tourism, the historical and the architectural potential of the chosen city, the general conservation principles for the historical places that will be opened to tourism, the successful examples which combines tourism and the conservation, the analysis and the investigation on the chosen area. The aim of this study is, to propound how effects tourism historical enviroment.Tourism and conservation are the decisive topics of the thesis. Antalya which is called as the capital city of the tourism in Turkey that is developed in a cultural and an architectural way is chosen as the research area for this study. At the beginning to develop the study in a systematical way, the aim, the method, the content and the search about the topic in literature were determined. The notions about tourism, the historical analysis of tourism in the World, in Turkey and in Antalya were defined. The aspects that causes tourism to encourage in a city were defined both according to the historical way and depending on the present datas of the city. The architectural environment and the buldings in different sizes of scales that are encouraged with the effect of tourism were examined. Both positive and negative effects of tourism on conservation in a social, an economic and a physical way were analyzed, and these factors were determined on Antalya example starting from the historical pattern of the city to the buildings of it; in other words from big scale to small scale. Moreover, to be an example of the conservation one of the historical houses restoration project was drawn. Finally, the study came to the conclusion depending on the researches done.