Bergama Kozak granit alanında kapalı ortamlarda radon aktivite konsantrasyonunun alfa iz dedektörleri ile saptanması
Determination of radon activity concentrations in dwellings by alpha track detectors in Bergama Kozak granite area
- Tez No: 307094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sunulan çalışmada Bergama-Kozak granit alanında kapalı ortam radon aktivite konsantrasyonlarının ölçülmesi ve radyolojik risk açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu anlamda, LR-115 tipi Katı-Hal Nükleer İz Dedektörler bina içlerine asılmış, 1 ay süre ile bekletilmiştir. İz dedektörleri 60 santigrat derece sıcaklıkta yüzde 10 (2,5 N) NaOH çözeltisinde 120 dakika boyunca banyo edilmiş ve gözlenen mikroskopik iz yoğunluklarından radon aktivite konsantrasyonları hesaplanmıştır. Çalışılan granit alnında ölçülen bina içi radon konsantrasyonları metreküp başına 25 ? 236 Bq aralığında değişmektedir. Kapalı ortamlardaki radondan kaynaklanan etkin doz eşdeğerleri yıl başına 0.64 ile 5.96 mSv aralığında saptanmıştır. Çalışmada elde edilen kapalı ortam radon konsantrasyonları ICRP ve USEPA limitleri ile karşılaştırıldığında (200 ve 148 Bq m3), binaların güvenli sınırlar içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study is aimed measurement of indoor radon activity concentrations of the Kozak-Bergama granit area and assessment from radiological risk perspective. In this context, LR-115 type Solid State Nuclear Track Detectors were installed in dwellings and they were kept for 1 month. The LR-115 detectors were etched for 120 minute in percentage10 (2,5 N) NaOH at 60 centigrade degree and were related to radon activity concentrations were estimated from the observed microskopic track densities. Measured indoor radon concentrations in the studied area ranged from 25 to 236 Bq in m3. Annual effective dose equivalent due to indoor radon was determined in the range of 0.64 - 5.96 mSv in year. Comparing the current indoor radon results with those of the ICRP and USEPA (i.e. 200 and 148 Bq m3) limits, majority of the houses surveyed in the present study are within the safe limits.