GridRoute: A multi-layered grid based routing protocol for delay tolerant mobile networks.
GridRoute: Gecikme toleranslı ağlar için çok katmanlı ağ dizge tabanlı yönlendirme protokolü
- Tez No: 307138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Gecikme Toleranslı Ağlar (GTA) üzerinde yönlendirme sorununa odaklanmaktadır. GridRoute ağ elemanlarının hareket ve pozisyon bilgilerinden yaralanarak her yönlendirme adımında mesajın hedefine ulaşma şansını artıran olasılıksal bir yönlendirme protokolüdür. Bu çalışmanın literatüre en büyük karkısı GTA'larda akıllı yönlendirme adımları uygulayabilmek için ağ elemanları üzerinde diğer elemanlarla alakalı hiç bir bilgi depolaması gerektirmeyen bir protokolün sunumudur.Aynı zamanda, GridRoute gereksiz mesaj trafiğini var olan protokoller arasında en aza indirgemekte, kabul edilebilir mesaj gecikme sürelerine ulasabilmekte ve kimlik gizliliği gibi bazı güvenlik avantajları sağlamaktadır. Benzeştirim sonuçlarına göre, GridRoute var olan yönlendirme protokollerinin hepsinden hafıza gereksinimi açısından üstündür. Bununla birlikte GridRoute,yüksek ulaştırma oranlarına, başarılı gönderici-hedef arası gecikmeye ve önemli derecede az gereksiz mesaj tragine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This work proposes a new routing protocol for delay-tolerant mobile networks (DTMNs) called GridRoute. The proposed protocol can be adopted considering network requirements such as low message delay or low resource usage. GridRoute is a probabilistic routing protocol that takes advantage of mobility and location information of nodes. It uses a multi-layered grid for contact probability maximization. It requires almost no memory storage of contact or location probabilities for intelligent routing decisions. GridRoute also minimizes the number of redundant messages throughout the network with feasible delay on message delivery, and provides some security advantages like identity secrecy. Our simulation results show that GridRoute outperforms existing routing protocols in terms of memory requirement. It also achieves high delivery ratio, reasonable end-to-end delay and signicantly lower message overhead.